Co nepatří do kompostu na zahradě?

Jako správní zahrádkáři, kteří se pěstování různých plodin věnují s náležitou péčí, jistě dobře víte, jak je užitečné mít k dispozici vlastní kompost.
Mnozí lidé ale dělají chybu v tom, že do kompostéru dávají odpad, který se do něj vůbec nemá vkládat. Čemu byste se tedy měli vyhnout?

Proč kompostovat?

Dostatečně zralý zahradní kompost přispívá ke zvýšení úrodnosti a zdraví půdy a rostlin, které na ní pěstujete. Obsahuje totiž potřebné látky a živiny, jež jsou důležité pro správné pH země. Přispívá například i ke kyprosti půdy. Hodí se také při úpravě trávníků. Vždy je lepší mít vlastní kompost, nežli jej nahrazovat přípravky z obchodů. Právě proto je ale nutné držet se základních zásad, aby byl kvalitní.

Co do kompostu rozhodně nedávat?

Někdy mají nezkušení zahrádkáři pocit, že do kompostu mohou dát skoro všechno, co jim zrovna na zahradě či v domácnosti přijde pod ruku. To je však velký omyl. Pominu-li takové extrémy, jako je umisťování plastů, skla či textilu dovnitř kompostéru, což učiní jen naprostý zoufalec, poměrně dost lidí dělá chybu v tom, že do něj dává také zbytky masa. Maso ve správném kompostu nemá co dělat. Stejně tak ani trus domácích zvířat, jedná-li se o všežravce. Výjimkou je trus od býložravců. Dále do kompostu nedávejte ani piliny, jeho kvalitu to výrazně zhorší.

Co lze využít?

Základem zdravého kompostu, který budete moci použít třeba při jarní péči o zahrádku, je obecně zahradní odpad. Jedná se třeba o posekanou trávu, spadané listí, popel a samozřejmě také plevel. V případě, že chcete proces kompostování urychlit, je možné přidat speciální přípravky, které jsou k tomu určené a dají se sehnat v obchodech.

Kompost musí být dobře uzrálý. Poznáte to tak, že má tmavou barvu, dosti podobnou zemině. V každém případě je při procesu zapotřebí, aby kompostér propouštěl vzduch. A zároveň byl zajištěný i přísun vlhkosti. Ta výrazným způsobem přispívá k rozkladu odpadu.