Osvětlení garáže

Asi každý z nás jednou v životě řešil, jak správně zajistit osvětlení balkonu, zahrady nebo kterékoliv místnosti v interiéru. Pro tentokrát však zapomeňme na všechny tyto užitečné rady a podívejme se na 4 rady vedoucí k dokonalému osvětlení vlastně vytvořeného zázemí v garáži. Přinášíme vám čtyři skvělé tipy, jak osvětlit dílnu a získat z tohoto prostoru maximum.

Začíná to prostorem

Ze všeho nejdříve si osvětlení garáže rozdělte do několika skupin dle toho, jak svou dílnu plánujete využívat. Kromě vnitřních prostor je nutné myslet i na příjezdovou cestu a bezpečný pohyb po ní třeba i v nočních hodinách. Dalšími důležitými místy jsou pracovní stůl, ponk a menší pracovní místa, která se ve vaší dílně nacházejí.

 

Důležitá je vzdálenost

Vzdálenost světel mezi sebou je důležitá například u správného osvětlení příjezdové cesty, kde se nejlépe vyjímá sloupkové osvětlení. Zde je třeba dávat pozor na dostatečnou hustotu, v opačném případě mohou vzniknout tmavá místa, která majitele lehce spletou.

 

Dostatek světla v dílně

Každá dílna a v ní umístěný pracovní stůl musí být dokonale osvětlen silným zdrojem světla. Je třeba myslet i na momenty, kdy se vaše práce protáhne do pozdních hodin a vy se tak stanete kutilem po západu slunce.

 

Nepodceňujte proto dostatečné množství osvětlení v nejrůznějších úhlech a vzdálenostech od pracovních stolů. Zejména pak zpozorněte v takových dílnách, kde se setkáváme s absencí přirozeného světla jinak proudícího do prostoru okny. V takové situaci dokonale poslouží stropní nebo robustnější nástěnná svítidla.

 

Důležité jsou i detaily

V posledním bodě upozorněme na důležitost stupně krytí, které by mělo dosahovat minimálních hodnot 44. Kromě toho je důležitá i volba barvy světla. Do garáže doporučujeme světlo bíle s minimální hodnotou chromatičnosti okolo 3 000 K.

 

Společně s nástěnným světlem si obstarejte i externí světlo v podobě lampiček na klip, které budou sloužit jako cílené osvětlení detailnějšího místa. Stejně tak poslouží i dobíjecí svítilny, kde odpadá neustálé shánění baterií.