Bazén se stává nedílnou součástí každého moderně pojatého pozemku před domem. Zahrada bez vodní hladiny se v letních dnech nikdy nestane plně komfortním zázemím nabízející útěchu v požadovaném měřítku.

Otázkou zůstává, zda je lepší bazén vyhloubit a zhotovit si tak vlastní projekt, nebo si koupit dům už s ním. V případě, že zakupovaná nemovitost má svůj vlastní bazén, zpozorněte, jelikož se v těchto vodách velmi lehce namočíte. Přinášíme vám čtyři systematické body, na které je lepší si posvítit a nákupem nemovitosti s bazénem neprohloupit.

 

Má bazén dokumentaci?

 

Chybějící dokumentaci nevyváží ani sebe upřímnější úsměv prodávajícího. Absence prověření stavebního povolení či postupu práce z doložené projektové dokumentace je neblahým znamením kroku do neznáma. Jakmile nelze tyto skutečnosti podpořit oficiální dokumentací, raději se od nákupu nemovitosti odkloňte. Není totiž možné bazén podrobit prověrce, zda je postaven dle norem a aktuálních specifikací.

 

Nevyužívanost bazénu

 

Bazén je zkonstruován tak, aby se v něm po celý rok nacházela voda bez ohledu na roční období. Jakmile tedy naleznete vypuštěnou vodní nádrž, není to dobře. Naopak se zvyšuje riziko případné deformace, ke které v konstrukci bez vody velmi často dochází. Bazénové stěny tedy vyžadují permanentní zatížení. Prázdná nádrž je tedy dalším důvodem proč bazén nekupovat.

 

Whirlpool i vířivka může lákat

 

Nadstandardní vybavení v podobě vířivek a vestavných whirlpoolu je lákavou dominantou vzbuzující určitou hodnotu luxusu, ale dejte si pozor na dohledatelnost výrobce. Poškozené součástky jsou pak obtížně dohledatelné a výměna nemožná. Problém nastává i ve chvíli, kdy jsou komponenty sestavené z luxusních částí a tím se zvyšuje celková cena opravy.

 

Nezapomínejte na vzduchotechniku

 

Vzduchovou výměnu v prostorách bazénu zajišťuje vzduchotechnika a právě v ní se ukrývá další možné úskalí. Bazén spojený s obytnou částí domu se špatně nastavenou regulací vzduchu velice snadno navýší vlhkost interiéru. Tím se samozřejmě navyšuje potencionální riziko vzniku plísní. Řešením se pak stává náročná implementace odvlhčovačů, čímž zamezíte negativnímu pronikání vlhkosti do konstrukce domu.