zahrada v zimě

Zahrada v zimě sice působí jako nenáročný pozemek na údržbu, kde není třeba žádného zásahu, opak je však v tomto případě pravdou. I přes to, že ekosystém spí, nemusíte své zahradničení pověsit na hřebík do prvního závanu jarních dnů. Za příhodnějšího počasí se nabízí hned několik zajímavých operací, kterými si lze zkrášlit pobyt na jinak nenápadném prostoru.

Dokonce zima je pro některé z činností na zahradě jako stvořená. V tomto článku vám poskytneme hned 5 skvělých tipů, jejichž význam rozhodně stojí za povšimnutí.

 

Řez stromů

V zimě přistupujeme k prořezu ovocných stromů. Ideální období za absence mrazů se pak nachází v období mezi únorem až březnem. Jakmile klesne teplota pod hladinu -10 °C s řezem raději počkejte. U mladých stromků by jinak došlo k nenávratnému poškození. Když už s řezem začnete, vždy je lepší jej přerušit.

 

Na záhony popel

Výhoda pro všechny majitele klasického krbu nebo kotle na tuhá paliva. Pokud topíte dřevem, nemáte o popel nouzi. Nevyhazujte ho jen tak bez užitku a posypte popelem z kamen svůj pozemek. Zkušený zahrádkář moc dobře ví, že dřevěný popel je bohatý na draslík a vápník. Tyto dvě živiny se z pohledu zdravého růstu rostlin staví na nejdůležitější místa.

 

Testujte klíčivost starých semen

Proč nakupovat vždy nová semena, když vám z loňského roku přebývají? Jejich klíčivost se však postupem času snižuje, proto nadešel ideální čas k jejich otestování. Osivo pochybnějšího charakteru podrobte jednoduchému testu. Stačí si připravit talířek a navlhčený kousek vaty. Na takto připravenou vatu nasypte alespoň 50 semen a talířek následně položte na skříň, kde se nachází teplota okolo 20 °C. Po uplynutí třech týdnů jednoduše spočtěte vyklíčená semena. Pokud se dostanete na 50 %, je třeba jednonásobně zvýšit dávku při jarním zasetí, aby se vaše úroda dostala na požadované hodnoty.

 

Nezapomeňte na rouby

Leden a únorje ideálním měsícem pro řez roubů ovocných stromů, které se s příchodem jara štěpí na podnože nebo vzrostlé stromy. Rouby odebírejte vždy z jednoletých výhonů. Co se týče tloušťky, ideální roub připomíná tužku v délce 15 centimetrů. Takto získané rouby uskladněte do sklepa a z poloviny je zasypte pískem.

 

Práce se sněhem

Napadaný sníh na zahrádce není jen čekající vláhou či materiálem, o který se v teplejších dnech postarají fyzikální zákony. Naučte se se sněhem správně hospodařit a snažte se jej přihrnovat k ovocným stromům a k dalším vlhkomilným rostlinám. Tato strategie jim zajistí více vláhy na jaře, čímž perfektně odstartujete jejich růst.