Chcete se vyspat dorůžova? Vyberte si tu pravou matraci!

Věděli jste, že spánkem strávíme třetinu našeho života? Určitě se shodneme na tom, že to už je pořádné číslo! Vzhledem k tomu, kolik času spánkem strávíme, bychom ve svém vlastním zájmu měli chtít jen to nejlepší. Během spánku totiž naše tělo odpočívá, regeneruje a čerpá novou energii, kterou bude moci v následujícím dni využít. Je tedy logické, abychom si zajistili kvalitní a plnohodnotný spánek, díky kterému se budeme každé ráno probouzet s úsměvem na tváři.

Je bohužel velmi smutné, kolik lidí nedbá dostatek pozornosti správnému výběru matrace a postele celkově. Je to totiž právě matrace, která udává, jak kvalitní a pohodlný váš spánek bude.

Jestliže třeba máte se spánkem problémy, nebo se i po prospané noci probouzíte rozlámaní a rozmrzelí, pak za to s největší pravděpodobností může nevhodně zvolená matrace. Chcete poradit, jak vybrat správně? V tom případě čtěte dál!

Výběr matrace není otázkou pěti minut

Pokud si myslíte, že si dokážete matraci vybrat během pěti minut, pak jste na omylu. Tento úkol si naopak vyžaduje daleko více času. Jedině tak pro sebe dokážete najít skutečně to nejlepší – tedy matraci, která vám bude vyhovovat doslova od A po Z! A na co se tedy při výběru matrace zaměřit? To si řekneme níže!

Materiál je základní kritérium

To nejdůležitější na matraci je její materiál. V současné době jich existuje hned několik, takže rozhodně je z čeho vybírat. Mezi oblíbené patří matrace ze studené pěny, které jsou elastické, nabízí tvarovou stálost a mohou se pyšnit i dlouhou životností. Zároveň zajišťují vysokou prodyšnost, takže se během spánku nebudete potit a v matraci nebudou vznikat plísně.

Dokáže tedy skvěle reagovat na tlak i na teplo, dokonale se přizpůsobí požadavkům a vytvaruje se podle linií vašeho těla. Nevýhodou je rozhodně vysoká pořizovací cena, u které se vám možná protočí panenky. Zmínit můžete i matrace z latexu, matrace z BIO pěny, matrace z viskoelastické pěny nebo gelové matrace.

Tvrdost matrace nepodceňujte

Věděli jste, že se matrace liší svou tvrdostí? Pokud je, pak je dobře, že teď už o tom víte. I tvrdost matrace je pro výběru hodně důležitý a rozhodně není radno jej podcenit.

U matrací se rozlišuje celkem 5 stupňů tvrdosti – první stupeň představuje nejměkčí matrace, pátý stupeň pak naopak nejtvrdší. V tomto případě se doporučuje matraci vyzkoušet na vlastní kůži, protože jedině tak poznáte, jestli vám její tvrdost vyhovuje.

Rozměry udávají, jak dobře se vyspíte

Při výběru matrace rozhodně nesmíte zapomenout na rozměry. Divili byste se, kolik lidí právě tohle kritérium podceňuje a následně se diví, že jim matrace nevyhovuje. Pamatujte, že vámi zvolená matrace by měla být minimálně o 20 cm delší, nežli jak jste vysocí.

Co se týče šířky lůžka, pak záleží na tom, jak vysoký luxus si chcete dopřát. Standardem jsou matrace, které mají na šířku 90 cm, k dostání jsou pak i menší(80 cm) nebo větší – klidně až 140 cm u jednolité matrace.