Chcete si dopřát více prostoru? Propojte obývací pokoj s kuchyní!

Ne všichni máme to štěstí, abychom mohli žít v prostorném bytě nebo domě. Často se musíme spokojit se standardní velikostí pokojů, která je sice po praktické stránce dostačující, ale spousta z nás má pocit, že by chtěli něco víc. Zpravidla nás trápí touha po větším a otevřenějším prostoru, kterého by šlo dosáhnout pouze stavebními úpravami.

Jestliže i vy máte pocit, že jste stísnění a že na vás padají stěny daných místností, zkuste něco jednoduchého: propojte kuchyni s obývacím pokojem! Nejenže tak získáte opravdu vzdušný a daleko větší prostor, ale zároveň budete moci trávit čas s rodinou nebo návštěvou, zatímco budete vařit nebo připravovat jiné lahůdky.

Spojená kuchyně s obývákem je trend posledních let

Propojení obývacího pokoje s kuchyní je v posledních letech stále se rozšiřující trend. Můžeme jej vidět ve stále větším počtu domácností – a to jak v rodinných domcích, tak i v bytech.

Možná byste si řekli, že na spojení těchto dvou odlišných místností vlastně ani nic není. Jenže to není tak úplně pravda. Ještě než se do toho dáte, měli byste vědět, jakých pravidel je potřeba se držet.

Pravidlo první: barvy místností by spolu měly ladit

Obývací pokoj a kuchyně jsou dvě naprosto odlišné kuchyně. To ale neznamená, že byste je nemohli spojit v jeden otevřený prostor. Důležité ale je, aby k sobě ladily: a to v první řadě barvou výmalby.

Jestliže máte kuchyni vymalovanou oranžovou barvou a obývací pokoj jste sladili do modra, pak bude na první pohled vidět, že k sobě ty interiéry zkrátka nejdou. Vyberte si proto buď úplně stejné barvy, nebo alespoň hodně podobné.

Jestliže se rozhodnete pro jednu barvu, můžete si vyhrát i s jejími odstíny. Dva odlišné odstíny červené budou ve finále vypadat daleko lépe, než kdyby měla každá místnost úplně jinou barvu.

Pravidlo druhé: nezapomeňte sladit styly pokojů

Když už jsme si vysvětlili, proč je potřeba, aby měly oba pokoje stejnou barvu, pak vás asi nepřekvapí další pravidlo, které se týká stylů. Je teď úplně jedno, jestli se vám líbí styl moderní, jestli dáváte přednost nostalgickému rustikálnímu stylu, jestli preferujete styl nesoucí se v duchu provincie nebo jste propadli nějakému úplně jinému.

V každém případě mějte na paměti, že by měla být kuchyně i obývací pokoj zařízená ve stejném duchu. Jen si představte, jak by asi vypadaly dva naprosto odlišné styly vedle sebe. Jistě nám dáte za pravdu, že by to nebylo zrovna nic moc.

Pravidlo třetí: záleží na vás, jak místnosti propojíte

Když se řekne spojení kuchyně a obývacího pokoje, co si přesně představíte? Zatímco někdo si představí dvě místnosti spojené vybouraným oknem, pro jiného je to propojení skrze větší průchod ve tvaru oblouku. A víte co?

Záleží jen na vás, pro jaký způsob propojení se rozhodnete. Vycházejte z toho, co vám umožní dispozice daných místností. Nebude-li možné probourat jednu zeď jen do poloviny, strhněte jí celou.