Dřevěná nebo plastová okna?

Vzhledem k tomu, že plastová okna patří stále k těm nejpoužívanějším, nabízí se otázka, proč vlastně. Jaké výhody mají oproti jiným? A co nevýhody? Existují? Kterak s nimi manipulovat, abychom se vyhnuli plísním a dalším nepříjemnostem v domácnosti?

Co si představíte pod pojmem plastové okno?

Abyste co nejlépe pochopili, jak plastová okna „pracují“, je dobré vědět, z jakých částí se skládají. Získáte povědomí o jejich vlastnostech, a můžete tak lépe zhodnotit, zda budou vhodná právě do vašeho domu.

Začněme profily. Standardem jsou v současnosti šestikomorové profily vyrobené z prvoplastu. V profilech, v křídlech i rámech, se nacházejí ocelové výztuhy. Zabraňují deformaci profilů a zabezpečují optimální doléhání oken. Kování slouží k otevírání a zavírání. Ideální variantou je vícebodové kování, které eliminuje možnost vloupání do objektu. Co se týká zasklení, používají se izolační dvojskla, případně trojskla. Prostor mezi skly je zaplněný plynem. Ten zvyšuje izolační schopnosti okna. Mezi komponenty plastových oken patří i těsnění, klika.

Zateplení domu a výměna oken jsou ruku v ruce

Pokud jste se v rámci sdružení vlastníků bytů ve vašem panelovém domě rozhodli pro jeho zateplení, zřejmě se vás týká i výměna stávajících oken. Plastová okna se nabízejí, a to hned z několika důvodů:

· nízká cena,

· design korespondující s celkovým vzhledem panelového domu či jiných novostaveb,

· bezkonkurenční izolační schopnosti,

· odolnost vůči vnějším vlivům,

· snadná či spíše žádná údržba.

Nevýhody byste také měli znát, ačkoliv jich moc není:

· ekologická náročnost při jejich výrobě,

· nepatrně nižší, přesto však obdivuhodná, životnost oproti dřevěným či hliníkovým oknům.

Aby vám okna dělala jen dobrou službu

Správné větrání je alfou a omegou všeho. Jednou denně je třeba vyvětrat krátce, ale intenzivně. Pak používat mikroventilaci. Vyhnete se tak vzniku vlhka a plísním. Je nutné brát v potaz, že vaše stávající dřevěná okna, která příliš nedoléhala, větrala tak nějak samovolně. Ale plastová okna vyznačující se skvělými izolačními schopnostmi vzduch i teplo nepropouští.