Hlavní práce na zahradě v lednu

S příchodem nového roku nesmíme zapomenout na pozvolné rozehřátí vlastního organismu, který se pod tíhou odpočinku a svátečních hodů musí pořádně rozkoukat. Pokuste se však tuto dobu co nejvíce urychlit, jelikož vaše zahrádka rozhodně nepočká. Nedělejte zbytečné úpravy, neplánujte ani nepředělávejte. Zaměřte se na ty nejdůležitější operace a zvyšte tak svou efektivitu údržby lednové zahrady.

Řez ovocných stromů

 

Svou pozornost přesuňte k ovocnému sadu a začněte s řezem jádrovin, vynechejte však peckoviny. Pokud se za okny drží větší mrazík, s řezem raději ještě počkejte na vhodnější dobu. Při řezu dodržujte tyto dvě důležité zásady.

 

Silný řez je pro dobro růstu dřeva a naopak mírný řez podporuje růst plodonosného obrostu. Pro větší sklizeň ponechejte výhony směřující vodorovně od středu. Výhony kolmo se středem budou pak tvořit dřevní hmotu.

 

Osevní postup už máte?

 

Leden je pro návrh osevní strategie jako stvořený. Vyvarujte se stejného způsobu sadby z loňského roku. Určitě víte, že stejná plodina na stejném místě snižuje celkový výnos. Živiny v půdě se pokuste nevyčerpávat stereotypní sadbou. V opačném případě se připravte na půdní únavu. Pro jistotu si svou výsadbu vždy poznamenejte do zahradního deníku, ať se vyhnete nesrovnalostem.

 

O staré osivo se nebojte a použijte ho

 

Ještě předtím, než přistoupíte k nákupu nového osiva, zkontrolujte stávající a podrobte jej zkoušce klíčivosti. Pokud je klíčivost pod 50 %, raději zakupte nové. V opačném případě se dá starší osivo z loňské sezóny použít.

 

Řada přichází na skalničky

 

Překrásná rostlina zdobí nejen zahrádky, ale i horské oblasti. Tuto chráněnou rostlinu nesmíme přesazovat z volné přírody, ale poctivě si jí vypěstovat od semene. Na přelomu ledna a února zahájíme výsev. Jde o ideální dobu, kdy vyrazit do zahrádkářských potřeb. Zakupte si drobné osivo a vysejte jej pouze na povrch vlhkého substrátu. Celou operaci proveďte v misce, kterou položíte na okenní parapet. Trpělivě skalničky zalévejte, nezřídka se vyklíčení protáhne až ke třem týdnům.