Jak často uklízet?

Pojem čistota může znamenat pro každého něco jiného. Jsou jedinci, kteří se nemusí koupat a měnit si šaty prakticky vůbec a nepřipadají si špinaví. Na druhou stranu jsou lidé, kteří se dvakrát denně sprchují a během dne se dvakrát převlékají a před spaním ještě jednou a stále mají pocit minimálně špinavých rukou. Jak je to ale s úklidem domácnosti? Je třeba jí uklízet denně, týdně, jednou za rok. Souvisí to se stylem života?

Díky elektronovým mikroskopům jsme schopni vidět i zvířata o kterých naše babičky neměly ani páru. Kromě psů, koček, dříve i krav a koní žijících v zimě s lidmi v kuchyni s námi žijí i pod velkým zvětšením organizmy, které se zdají jako ze sci-fi filmu. Jsou to roztoči, bakterie, prvoci, prach, pyl, chlupy, kousky buněk, hlavně kožních. A toto najdeme úplně všude. Dokonce i v laboratořích, které mají tak přísná hygienická pravidla, že jsou prakticky sterilní. Sterilní však není prakticky nic. Nic kde je život.

Podle studie publikované v odborném časopise Science se život zárodků liší s typem bakterií a jejich životním prostředí. Jedna z nejznámějších střevních bakterií Escherichia coli žije zhruba jeden den, jiné však mohou žít až několik týdnů, mají-li vhodné podmínky. Je tedy rozdíl mezi tím, jak často čistit WC, vanu, dřez, povlečení atd.? A věděli jste, že nejvíce bakterií žije v domácnosti v houbičce na nádobí?

Jak často prát povlečení?

Povlečení by se mělo měnit jednou za 1-2 týdny. A mělo by se vyvařovat

Jak často čistit umyvadlo, vanu a džez?

Umyvadlo i vanu desinfikujte denně. Na první pohled čistá keramika, smalt nebo nerez není vůbec čistá. Hromadí se zde zbytky fekálií, potravin, mastnota z lidské kůže, z rukou, nohou a genitálií.

Jak často čistit koberce a umývat podlahu?

Dvakrát týdně je dost.  Koberce bychom měli vysávat jednou týdně, abychom se zbavili prachu a alergenů. Podlahy umýváme jedenkrát za týden. 

 

Jak často vytírat koupelnu?

Jednou až dvakrát týdně. Koupelna je plná bakterií zvláště kolem toalety a umyvadla. 

Jak často měnit ručníky?

Ručníky jsou domovem bakterií.

Jak často měnit houbičku?

Každé 2-3 dny. Houbička na nádobí kultivačně obsahuje nejvíce bakterií.