Jak na krtky na zahradě

Sice je krtek oblíbenou pohádkovou postavou, ovšem pro zahrádkáře na první pohled roztomilé zvířátko znamená noční můru. Stejně jako všechna zvířata v přírodě, tak i krtek se snaží přežít, a proto si pod povrchem buduje chodbičky, jimiž hledá nějakou potravu, ideálně žížaly. Zahrádkářům se však staví všechny vlasy na hlavě, když zjistí, že se jejich upravená zahrádka stala domovem krtka.

Podle zákona se krtek nesmí zabíjet, ale nikde není napsané, že byste ho nemohli vypudit. Pozor, na každého krtka platí něco jiného, tudíž je nezbytné jednotlivé metody zkoušet. Proč se krtka zbavit? Přece jen, nikdo nechce mít na zahradě krtince a narušenou kořenovou strukturu rostlin.

Krtek má výborný sluch, a proto ho odradí hluk

I když se to nezdá, krtek je poměrně vychytralé stvoření. Vybuduje si chodbičky, o něž se potom stará. Pokud se mu některé zhroutí tím, že dupete po půdě, krtek přijde a opraví si je. S rytím začíná hlavně ráno, případně v časném odpoledni. Číhejte tedy, jak se začne zvedat krtinec. V daném okamžiku ho jemně podkopněte motykou, vezměte krtka do kbelíku a odneste ho někam pryč z vaší zahrady.

V mnohých případech odejde krtek sám, pokud například děti po celý den běhají po zahradě, jelikož krtek nesnáší hluk a dupání ho opravdu odradí.

Investujte do plašiče, nebo si ho vyrobte sami

Velice účinné jsou takzvané plašiče, ať už ty kupované či doma vyrobené. V podstatě se jedná o přístroj, který vydává v časových intervalech zvuky nepříjemné pro krtka. Ovšem pozor, nedoporučují se varianty vydávající zvuk v pravidelných intervalech, protože na to si krtek brzy zvykne a začne po zahradě zase řádit. Zahrádkáři si pochvalují například kovovou trubku zapíchnutou do země, do níž čas od času praští. Případně stačí na kovovou tyč dát ještě nastřihnutou PET lahev. Dále jsou vyhlášené ještě ultrazvukové přístroje.

Vyhrajte boj s krtkem díky rostlinám

Vyhnat krtka z vašeho pozemku není vskutku žádný med. Zkuste ještě vysadit rostliny, jež krtkovi jednoduše nevoní. Jedná se konkrétně o afrikány (známé jako smradlavky). Vypuzují pach, který je pro krtka odrazující.

Pořiďte si kočku

Věděli jste, že hlavním nepřítelem krtka je kočka? Pořiďte si ji a máte po starostech. Kočky si velice rády počíhají na krtky, což malá stvoření vypudí ze zahrady. Zase na druhou stranu, jednoho zvířete se zbavíte, ale druhé si na zahradu přistěhujete. Je potřeba zvážit, zda jste ochotni se starat za odchod krtka o kočičí šelmu.

Zápach, smradlavé sýry a srst koček a psů

Poslední radou je zápach. Zbavte se krtka jednou provždy. Stačí použít obal od zapáchajících sýrů, jako je například romadúr. Jestliže ani taková cesta nezabere, ještě je možné použít psí a kočičí srst či lidské vlasy, neboť z toho krtek vycítí predátora a raději se zdekuje.