Jak odstranit zábach z bot

Zápach z bot je velmi nepříjemným problémem, který dokáže výrazně omezit přirozený způsob života. Jedinec se při pozvání na návštěvu velmi často vymlouvá na nedostatek času nebo naopak ke schůzkám jako první volí veřejné prostory. Náš magazín odhalil sérii zajímavých triků, jak si nápaditým způsobem pomoci. Poodhalme si generacemi prověřené a částečně zapomenuté postupy a objevte jejich účinnost.

Prevence je základ, spreje vyhozené peníze

Zdrojem nepříjemného zápachu jsou mikroby a bakterie, kterým se daří především ve vlhkém prostředí. Rozhodně se nejedná o chvilkový problém, kde stačí boty vyvětrat a nastříkat předraženým sprejem. Na malou chvíli rozhodně překryje hnilobný odér, ale mikroby zničit nedokáže.

Základem předcházení vzniku tohoto společenského problému je důkladná hygiena a pravidelná výměna ponožek. Kromě toho se při nákupu bot zaměřte na kvalitní prodyšné výrobky. Boty nenoste zbytečně dlouho a za žádných okolností v nich nechoďte na boso. Po delší procházce pak nechte boty řádně vyschnout.

Svou úlohu sehrává i kvalita ponožek. Doporučujeme se zaměřit výhradně na bavlněné modely s antibakteriální vrstvou. Skvěle poslouží například ponožky z bambusového vlákna. Na samotný závěr preventivních opatření svým nohám dopřejte bylinkovou koupel z dubové kůry, mateřídoušky, přesličky nebo černého čaje.

Do bot nacpěte noviny, kočičí podestýlku nebo dětský zásyp

Výše uvedené rady jsou účinné ještě před vznikem zápachu. Pokud se už ve vašem domě objeví, musíme změnit strategii. Předem zavrhněte předražené spreje bet prokazatelné účinnosti dlouhotrvajícího charakteru. Raději sáhněte po levnějších produktech a osvědčených postupech od našich babiček a dědečků.

Přímo do bot nasypte jednu ze surovin - jedlou sodu, dětský zásyp, kočičí podestýlku nebo kypřící prášek a nechte v útrobách vaší obuvi působit nejlépe přes noc. Krásně vyschnou a k tomu se navíc zbaví zápachu.

Navrch přidejte pár kapek esenciálního oleje s vůní citrusu a po nepříjemném odéru nebude ani památky. Účinnou službu poskytne i obyčejná křída a několik kuliček nového koření.

Použijte vodku

Méně známý způsob se skrývá za použitím klasické vodky. Tentokrát se však nebude prolévat hrdlo, ale namícháme si kouzelný elixír. K výrobě je zapotřebí vodka a několik kapek octa společně s citrónovou šťávou. Tento roztok pak vlijte do rozprašovače a boty jimi pravidelně stříkejte a vždy nechte vyschnout.

Mikroby zmrazte

Mráz je velmi účinná metoda v boji se zápachem. Nechte si v mrazivých dnech stáhnutá okénka od vozidla a dalšího dne vás přivítá úplně nový interiér. Stejným způsobem se dá zbavit i zápachu z bot. Suché boty vložte na několik hodin do mrazáku a bakterie zničte jednou pro vždy.