Jak odvlhčit dům? Nabídneme vám několik metod

Nadměrná vlhkost dokáže znepříjemnit život především obyvatelům starších domů. Vzduch je navlhlý, na stěnách bují plíseň, materiál ztrácejí pevnost, prádlo špatně schne a hrozí zdravotní potíže. Ideální vlhkost vzduchu v domácnosti by se měla pohybovat okolo 40 %. Jak je na tom váš dům?

Nejdůležitější je odhalit příčinu

Existují tři základní důvody, proč se v domě může držet vlhkost, a každý z nich vyžaduje jiné řešení. Tím nejčastějším bývá vzlínání vody do zdiva v důsledku špatné hydroizolace, případně vysoké hladiny podzemní vody. Dále je tu možnost, že do domu zatéká, kdy hledáme viníka v děravé střeše, prasklých či ucpaných trubkách a okapech. Vlhkost může být také důsledkem kondenzace páry z provozu v domě, nebo za ni vděčíte sousedství s nevytápěnou chodbou. Nejste-li schopni identifikovat závadu vlastními silami, obraťte se na specializovanou firmu.

Co můžete udělat sami?

Pokud váš problém s vlhkostí není závažný, možná postačí zvýšit frekvenci větrání. Dalším logickým krokem je pořízení odvlhčovače vzduchu, který nejen nasává a přemrazí vlhký vzduch, ale také funguje jako čistička, což jistě ocení především alergici a astmatici. Domácí odvlhčovače bývají mobilní, takže je můžete přesouvat dle potřeby mezi místnostmi. Běžné kompresorové modely bez obtíží vysuší místnost o rozloze až 50 m2. Nejlepší zbraní proti plísni je pak obyčejné Savo, které koupíte v drogerii. Nastříkejte je na mapy na stěně ze vzdálenosti 5 až 10 cm a po dvaceti minutách omyjte vodou.

Kdy je lepší přizvat profesionála?

Pokud voda vzlíná ze základů či z boku, je bohužel třeba radikálnějšího zásahu. Ke slovu se dostává sanace zdiva, tedy speciální omítka, která napomáhá odpařování vlhkosti a nepustí vodu do zdi. Někdy je ovšem třeba vzít to ještě více od základu a nechat dům tzv. "podříznout", tedy opatřit jej novou vodorovnou izolací, nebo jej obkopat a přidat izolaci svislou. Tyto zásahy za vás vykoná vhodná stavební firma. Poslední dobou se začínají používat také zajímavé alternativní metody, mezi něž patří například krystalizační stěrky nebo elektroosmotické zařízení, které vytváří pole, jehož působením se voda namísto vzlínání zatlačuje do země.