Jak pěstovat mrkev

Mezi lidmi, kteří mají zahrádku, najdete ty, co každý rok mrkev na záhonek vysejí téměř jako folklór. A pak lidi, kteří to vzdali, protože právě mrkev patří mezi nejlevnější a všude dostupnou zeleninu. Takže pěstovat či nepěstovat? A pokud ano, jak na to?

Z finančního hlediska vás pěstování mrkve rozhodně nespasí. Ani kdybyste snad byla rodina Králíkova. Přesto není k zahození mít po ruce na záhonku mladou mrkvičku pro děti, do salátu i k přizdobení pokrmů. Samozřejmě, jestliže se do pěstování mrkve pustíte ve velkém a zasadíte vhodnou odrůdu, tak si z ní dokážete i uskladnit na zimu.

Na odrůdě mrkve záleží

Rozhodně si nestačí osivo mrkve vybírat podle toho, jak se vám líbí její tvar nebo barva na obale osiva. Jednotlivé odrůdy se od sebe liší podle délky vegetační doby mrkve. Jestliže si chcete už na konci jara, nebo začátkem léta pochutnávat na mladé mrkvičce, potřebujete některou z velmi raných (vegetační doba 90 dní) nebo raných a poloraných odrůd (vegetační doba 100 až 125 dní). Pro podzimní konzum a skladování se hodí pozdní odrůdy (vegetační doba 160 až 180 dní).

Avšak ani delší vegetační lhůta není zárukou, že je daná odrůda mrkve vhodná ke skladování. Pro tento účel hledejte přímo odrůdy ke skladování určené. Česká státní odrůdová kniha nabízí téměř 60 odrůd mrkve určených pro pěstování u nás. Takže je z čeho vybírat. Která vám bude vyhovovat, pokud jde o chuť, to budete muset obvykle otestovat na vlastních chuťových buňkách.

Základem pro úspěšné pěstování mrkve je dobře připravená půda

Mrkev lze úspěšně pěstovat ve středně těžké, dobře připravené půdě, kde nebude kořenům nic překážet v růstu. Nechcete přece vypěstovat křivou a větvenou mrkev. Podle délky, kterou daná odrůda mrkve má, připravte půdu do správné hloubky. Pokud máte problém půdu do této hloubky kvalitně nakypřit, pomozte si tzv. hrůbky, tedy navrstvenou půdou. Ty však připravte už tři týdny před výsevem, aby dodatečně slehly.

Mrkev je rostlinou 2. tratě. Nesnese čerstvé hnojení, ale půda s dostatkem humusu jí vyhovuje. Jak široké mají být vzdálenosti řádků mrkve od sebe u dané odrůdy, najdete v návodu konkrétního osiva. Po vyrašení nezapomeňte mrkev protrhávat. Optimálně ponechte na 10 cm jenom dvě rostlinky. Mrkev pěstujte na slunečním místě. Na stejném stanovišti ji pak pěstujte až po čtyřech letech. Je totiž docela citlivá na různé škůdce a k boji proti nim je nejúčinnější právě střídání plodin. Zabráníte tak černé hnilobě kořenů, skvrnitosti listů, ale i napadení mrkve škůdci, jakými jsou háďátka a pochmurnatka mrkvová.