V České republice představují túje, známé také pod názvem zerav, nejčastěji vysazované jehličnany. Většinou se používají jako živé ploty, protože se jedná o vždyzelené jednodomé jehličnany. Vyznačují se navíc poměrně rychlým růstem a dosahují výšky i 20 až 60 metrů, pokud nejsou pravidelně sestřihovány. Túje pochází ze Severní Ameriky a Asie, záleží na konkrétním druhu.

Do severoamerických druhů spadají zerav obrovský a zerav západní. Z východoasijských druhů stojí za zmínku zerav japonský, zerav korejský a thuja sutchuenesis.

Zerav západní má spoustu kultivarů

Zerav západní, jenž patří v tuzemsku k nejrozšířenějším druhům, nabízí pestrou škálu kultivarů, mezi nimiž najdete rozličné tvary – od vysokých stromovitých přes kuželovité až po keřovité. Sehnat se dají dokonce zakrslé kultivary, a to většinou kuželovité, kulovité a plošně rozložité. Dále jsou túje k dostání v široké paletě barev jehlic. Jestliže prahnete po klasické zelené, sáhněte po kultivarech Buchananii, Caespitosa, Dumosa či Hetz Midget. Zatímco zakrslý kultivar kulovitého tvaru Abel Iwa se pyšní namodrale zelenou barvou. Zajímavý je kultivar Columbia, jehož špičky jsou v zimě bílé. Pokud se vám však líbí zlatožlutá barva, zvolte kultivary Europa Gold, Lutea či Yellow Ribbon.

Túje mají opravdu bohaté využití. Sice se nejvíce používají na výsadbu živých plotů, ovšem dají se použít také jako solitéry, přenosná zeleň či do skalek. Velice žádanou jehličinou do skalek je kultivar Zmatlík rostoucí do výšky maximálně půl metru.

Jaké túje se hodí na živý plot?

Pro živý plot jsou vhodné husté a rychle rostoucí odrůdy, které neutrpí újmu ani po napadnutí sněhu. Oblíbenými druhy jsou Smaragd, Brabant a Frieslandia. Právě první zmíněná varianta se používá kvůli cenové dostupnosti nejčastěji. Výška živého plotu bývá do tří metrů, přičemž na šířku jednoho metru se vysazují maximálně tři túje.

Smaragd je charakteristický symetrickým kuželovitým tvarem. Stříhá se až v okamžiku, kdy doroste do požadované výšky, přičemž řez se provádí pouze v červnu. Zastříhávat se mohou nejen vrcholky, ale také boky, protože Smaragd roste i do šířky. K zastřihávání se doporučují elektrické zahradní nůžky určené přímo na živé ploty.

Zeravec z východu

Za zmínku stojí ještě túje východní, kterým se říká správně zeravec. Dorůstají většinou do výšky 10 metrů a chlubí se vejčitým a kuželovitým tvarem. Opět jsou v nabídce různé barvy jehlic. Žlutavou mají kultivary Aurea, Zebrina a Rogersii. Sytě zelenou zase má Martin a růžové v zimě docílí Winter Pink. Žádanější je však spíše zerav západní, a to kvůli jeho tvarové rozmanitosti, kterou zeravec nabídnout nemůže.

Jak a kdy túje sázet?

Túje jsou na údržbu nenáročné. Vysazují se zpravidla od března do listopadu, ovšem záleží, jak dlouhá je zima. Jestliže mrazíky přetrvávají až do března, je lepší s výsadbou začít až v dubnu, protože promrzlá půda by tújím zezačátku neprospěla. Dokud túje nedosáhnou 60 centimetrů, mohou růst v květináčích či kontejnerech, ale potom je nezbytné je přesadit na zahradu.

Rostliny se sadí většinou 30 až 50 centimetrů od sebe. Záleží na konkrétním druhu túje, přičemž přesnou vzdálenost by vám měl upřesnit přímo zahradník, u něhož sazenice kupujete. Jamky by měly být dostatečně hluboké, aby se do nich dal vložit celý kořenový obal. Jakmile túje vložíte do vyhloubené jamky, zalijte je vodou, a potom na ně dosypte hlínu a umačkejte ji. Okolo kmenu se doporučuje nanést mulčovací kůru, jež udržuje dostatečnou vlhkost a zabraňuje růstu plevele.

Co se týká údržby, první měsíc je nezbytné túje pravidelně zalévat, ideálně každé ráno. Používejte ještě hnojivo, a to alespoň jednou za tři až čtyři týdny v období od května do srpna.