Jak správně odklízet sníh ze svého pozemku

Sněhová nadílka se mnohdy objeví bez sebemenšího ohlášení a okamžitě tak přitíží nejen silničářům, ale také majitelům pozemků. Bělavý povrch dokáže ukrýt jakékoliv nedostatky i nepořádek, ovšem s jeho odklízením to také není úplně nejsnadnější.

Míra náročnosti se odráží od velikosti pozemku a času, který na úklid máme. Pokud vás sníh zaskočí před vyjetím do práce, máte celou věc o poznání ztíženou, ale pokud dodržíte několik základních pravidel a zvolíte si správné nástroje, zvládnete to.

 

Výběr správného hrabla

 

Základem spokojené zimy jsou správně zvolené nástroje, které vám celý úklid usnadní. Pokud plánujete odklízet menší prostor před vchodem, rozhodně si vystačíte s hrablem a koštětem. Zde přichází asi nejčastější chyba a tou je špatně zvolený výrobek. Podcenit kvalitu zakupovaného hrábla se vám nevyplatí, ale to poznáte až se tohoto prohřešku dopustíte.

 

Při výběru se zaměřujte na pevnost spodní hrany lopaty, jelikož jde o místo, které je při odklízení sněhu namáhané. U nejlevnějších výrobků se pak tato hrana vyrábí z plastového dílu, takže jde opravdu jen o krizovku.

 

Tato hrabla mají své uplatnění velmi omezené, takže při snaze mu prodloužit životnost se s ním odklízí výhradně čerstvě napadaný prašan. Více jak 15 cm mokrého sněhu je pak vyřčeným ortelem smrti, hrablo se pod tíhou tlaku začne ohýbat a hrana obrušovat.

 

Kvalitní hrablo s kovovou hranou je jedinou ideální volbou a smysluplnou investicí.

 

Kdy je třeba sněhové frézy?

 

Sněhová fréza posouvá odklízení sněhu na úplně jinou úroveň. Jedná se o skvělé a zároveň efektivní pomocníky při odklízení větších ploch. Šetří obrovské množství času a v neposlední řadě i fyzických sil. Při nákupu sněhové frézy zohledňujeme typ povrchu a frekvenci užívání. Následně si nechte ve specializované prodejně poradit, o jaký výkon motoru se zajímat.

 

Dalšími parametry, na které je třeba myslet jsou šíře a výše záběru. K nejvhodnějšímu typu vás pak dovedou i další parametry jako je typ šneku a vzdálenost odhozu sněhu společně s množstvím a kvality sněhové nadílky.

 

V nabídce se pak objevují levnější elektrické frézy přes akumulátorové frézy až po výkonné benzínové frézy.

 

5 zásad správného odklízení sněhu

 

  1. První zásadu jsme si dostatečně vysvětlili a týká se správného výběru odpovídajícího hrabla. Volte takové výrobce, kteří dokážou nabídnout lehké a perfektně padnoucí hrablo do ruky. Nezapomeňte na volbu dle správné výšky s ohledem na vaší postavu.
  2. Před zahájením úklidové operace si zvolte místo, kde budete sníh hromadit. Pozor, sníh za žádných okolností nesmí přijít do silnice, výslovně to zakazuje vyhláška. Pozemní komunikace neslouží ke skladování a nesmí se v těchto prostorách vytvářet překážka snižující či ohrožující plynulost a bezpečnost jízdy. 
  3. K posypu chodníku používejte osvědčené materiály jako je štěrk nebo písek. V otázce posypové soli je třeba dohledat informace o povolení jejího používání. V České republice jsou regiony, kde se posypová sůl, která poškozuje rostliny používat nesmí.
  4. Při odklízení nezapomeňte na teplé oblečení, ovšem dbejte na dostatečnou materiálovou prodyšnost. Při této práci se zkrátka musí počítat se zvýšeným pocením, není tedy vhodné vlhkost zadržovat, ale snažit se jí odvětrávat.
  5. Pokud před vámi leží mokrý sníh, tak pozměňte techniku sběru a namísto zvedání lopaty sníh tlačte před sebou. Existují situace, kdy bude tato technika neefektivní, pak se snažte nabírat co nejméně a při zvedání krčit kolena.