Jak správně pečovat o trávník?

V počínajícím jarním období jsou práce na zahradě v plném proudu. K jedné z nejdůležitějších činností patří péče o trávník, na nějž byste se měli zaměřit, jakmile rozmrzne půda.

Úklid na prvním místě

Půdu pro trávník připravíte tak, že ji zbavíte odumřelé trávy, spadaného listí a dalších napadaných překážek. Jednou z nich je též mech, který zabraňuje pronikání vody, což zapříčiňuje vznik plísní. Důležité je, aby tráva ještě nerostla, abyste ji těmito zahradními úpravami neponičili.

Co dalšího patří k péči o trávník?

Pro krásně zelený a hustý trávník je rovněž dobré ho provzdušnit a vertikutovat. Provzdušnění můžete provést hráběmi nebo speciálním přístrojem, čímž si připravíte správný základ pro následné mulčování. To spočívá v pohnojení trávníku čerstvě posekanou rozemletou trávou. Dosáhnete tím větší hustoty travnaté plochy. Vertikutací neboli prořezáním trávníku do hloubky 3 mm odstraníte plevel, a současně podpoříte růst nových travních výhonků.

Čím hnojit?

Zelený travnatý porost, který vám bude každý závidět, se neobejde bez správného hnojení. Hnojivo totiž podporuje růst, napomáhá fotosyntéze, zvyšuje odolnost a zamezuje plísním. V každém případě volte raději hnojivo přírodní, čímž jsou kompost, močovina nebo výtažky z mořských řas. Hnojit začněte v dubnu, a poté opakujte až do konce října po 2-3 měsících. V případě, že se přeci jen rozhodnete pro hnojivo umělé kvůli snazší aplikaci, řiďte se údaji na etiketě ohledně velikosti travnaté plochy a druhu porostu.

Jak sekat?

Při výběru travní sekačky berte v potaz rozlohu a členitost trávníku. U rozsáhlých ploch si ušetříte práci traktorem, na menší trávník si vystačíte se sekačkou na elektrický nebo motorový pohon. Nový trávník se seká při výšce přesahující 10 cm, poté pravidelně zkracujte cca o 1/3 délky porostu.