Jak vybrat stavební pozemek

Výběr stavební parcely patří k nejzásadnějším krokům celé operace v rámci výstavby rodinného domu. Právě se koukáte na zelenou louku, kde se během několika následujících měsíců bude postupně sestavovat váš sen a nabírat tak na skutečné podobě. Jeho zhmotnění se stává srdcovou záležitostí s opojným účinkem a následně první odemknutí vchodových dveří poukazuje na obrovský kus ušlé cesty.

Podívejte se společně s námi na 5 kritérií, jejichž dodržováním se nenecháte chytit do nepříjemné pasti. Špatně zvolená lokalita by vám pak namísto splněného snu prohloubila snění a doplnila o bezpočet nočních můr.

Buďte vizionáři

Dnes to vypadá na pouhý kus země v zaslíbené zemi. Kromě několika stožárů elektrického napětí a lesního porostu na severní straně toho zde moc k vidění není. Máte opravdu kompletní informace o daném prostoru a plánech do budoucna? Pokud se nacházíte na okraji města a nestačí vám to, věřte, že za několik let se sami stanete součástí velkého městského ruchu. Nehleďte jen k přítomnosti, ale pokuste se sbírat veškeré informace o plánovaných změnách.

Právo je nepřítelem z nevědomosti

Pozemek si řádně překontrolujte, zda není například zatížen právy třetích osob. Také je důležité překontrolovat umístění pozemku, zda se nenachází příliš blízko železnice nebo vedení vysokého napětí popřípadě lesa. Určitě se na úřadě poptejte na povinnosti a limitace při rekonstrukcích daného objektu. Úřad by vám v takovém případě zasahoval do výběru barev a způsobu oprav.

Zeptejte se krtka

Kdyby krtek uměl mluvit, ihned by vám prozradil vše o kvalitě zeminy a její struktuře. Na to se ale nedá spoléhat a proto vám nezbývá nic jiného než to vzít zcela do vlastních rukou. Starousedlíci jsou věrní vypravěči a hodně si pamatují. Zeptejte se jich na poslední záplavy a jak to vypadalo na místech kupovaného pozemku. Nejdražší výkopové práce se odehrávají v jílovitém a skalnatém terénu. Spodní voda se naopak dá očekávat v blízkosti řek o riziku záplavy nemluvě.

Sousedy je třeba poznat

Neztvrzujte kupní smlouvu svým podpisem před osobním setkáním s případnými sousedy. Především se pak pokuste navodit konverzaci, díky čemuž si mnohem lépe vytvoříte obrázek o charakteru člověka a odhadnete zda si budete rozumět.

Inženýrské sítě

V posledním bodě nezapomeňte na kontrolu inženýrské sítě. Viditelná přítomnost ještě nic neznamená, ověřte si u správců zda disponují dostatečnou kapacitou pro vaše přímé napojení. Nákup pozemku bez vybudované vodovodní sítě je velkým rizikem. Správce vás z důvodu plné kapacity odmítne připojit, posléze nedostanete povolení k vyhloubení studny a s vodou se rozloučíte na dobro.

 

V případě koupi pozemku, bytu, nemovitosti atd.vám ráda pomůže paní JUDr. Blanka Šimková