Jak vypěstovat první jarní úrodu ve skleníku

Únor je jako dělaný pro zahájení prvních kroků vedoucích k vysetí jarní úrody. Nedočkavost zahrádkářů nezná mezí, proto se skleník stává jednoznačnou volbou a prvotní stanicí mnohých z nich. Pokud se chcete tento rok přiřadit do této skupiny zájemců, rozhodně si pořiďte skleník. Díky této zahrádkářské pomůcce není třeba sledovat klimatické podmínky, stačí jen vybrat správný typ zeleniny.

 

Jak skleník připravit

 

Ve chvíli, kdy ve skleníku ukončujete pěstování, nezapomeňte na pravidelnou údržbu a celkovou očistu. Je třeba odstranit veškeré zbytky rostlin a plevele. Skleník řádně omyjte z vnitřní strany a rozhodně nezapomeňte na dostatečně výživnou zeminu pro zahájení pěstování nové jarní zeleniny. Pokud si to situace žádá, určitě desinfikujte půdu za pomocí dusíkatého vápna. Poslední očistná rada se týká období cca dvou dnů před první výsadbou nebo setím, je nutné desinfikovat vnitřní prostory sířením.

 

Tato zelenina potřebuje šetrnější zacházení

 

Ke skleníkovému pěstování se hodí nemalé množství zeleniny, některé z nich je však třeba předpěstovat v domácích podmínkách. Na konci zimy se do skleníku mohou vysadit například saláty, kedlubny, chřest nebo květák a kapusta. K předpěstování jsou pak vhodné bylinky, mangold nebo asijská listová zelenina.

 

Jakou zvolit zeminu?

 

K předpěstování plodin vám poslouží tradiční výsevní substrát. Obsahuje přesně to, co vaše semínka k naklíčení a uchycení potřebují. Nezapomeňte semínka vysévat do nádob s otvory, jen za těchto okolností se dokáže přebytečná voda dostat pryč. Semínka klademe na prolitý substrát a následně je ukryjeme pod vrchní jemný posyp.

 

Zelenina do skleníku

 

Kdo se nechce trápit s předsíváním zeleniny v domácích podmínkách, určitě sáhne po mrkvi, ředkvičkách nebo cibulce. Tento typ zeleniny naopak vyžaduje přímé vysetí do skleníku, jelikož doma za oknem se jí dařit nebude.

 

Jak se o zeleninu ve skleníku starat

 

Péče o vysetou zeleninu přímo do skleníku není náročná. Sledujte předpověď počasí a s blížící se chladnou nocí nezapomeňte skleník mírně vytopit. První rostlinky jsou citlivé a jejich osud leží výhradně ve vašich rukách. Vyzkoušejte osvědčený tip, který se skrývá v ohřevu prostoru vodou z nádob. V ranních hodinách stačí do skleníku umístí vodu v nádobách a nechat jí na přímém slunci. Nahřátá voda pak v nočních hodinách uvolňuje své nasbírané teplo a skleník dostatečně ohřeje. Není tak třeba zvyšovat odběr energie. Na silnější mrazy pak vyzrajete obyčejnými svíčkami. Za několik málo korun tak získáte skvělou ochranu před umrznutím.