Je čas připravit zahradu na zimní odpočinek

A je to tu zase: zima! O slovo se pomalu hlásí nejstudenější období v roce, které s sebou neodmyslitelně přináší i spoustu změn. Nejenže si musíme zvyknout na dřívější stmívání a s tím logicky spojené delší večery, ale navíc nás čeká spousta starostí a povinností týkajících se domu nebo zahrady.

Než začne skutečně mrznout nebo naše okolí zasype sněhová pokrývka, musíte myslet na zazimování zahrady. Právě teď je ten nejvyšší čas, kdy byste se měli do tohoto úkolu pustit. Jedině tehdy, kdy své zahradě věnujete dostatek času a pozornosti, bude moci během zimních měsíců klidně dřímat, aby vám na jaře opět mohla dělat jen samou radost.

Co je potřeba udělat na zahradě ještě před nástupem zimy?

Jestliže máte u svého rodinného domku zahradu nebo třeba vlastníte zahrádku v zahrádkářské oblasti, měli byste vědět, na co před nástupem zimy nezapomenout. Pokud si přečtete dnešní článek, pak na žádnou povinnost určitě nezapomenete. Tak hurá na to!

Hrabání listí

Tak schválně: čím je podle vás typický podzim? Samozřejmě jsou to barvy, do kterých se příroda v tomto období halí. Ale zároveň je to období, během kterého padá listí.

To se pak ledabyle povaluje po zahradě a neumožňuje půdě správně dýchat. Teď už vám určitě došlo, že ještě před tím, než se zima posadí na kralující trůn, budete muset z trávníku shrabat všechno listí.

Navíc tak zamezíte vzniku plísní, kterým by se pod vlhkým listím náramně dařilo, ale trávník a půda celkově by z jejich přítomnosti už tak nadšení nebyly. Někdo si práci usnadňuje tím, že listí sbírá během sekání trávy.

Stříhání větví

Pokud jste se do zazimování zahrady ještě nepustili, měli byste s tím začít co nejdříve. Už včera totiž bylo pozdě. Dalším úkolem je stříhání větví na stromech. Pečlivě zkontroluje stromy a stromky, které na své zahradě máte.

Jestliže narazíte na poškozené, staré nebo napadené větve, nemilosrdně s nimi skoncujte tak, že je jednoduše uříznete. Stromům tak ulehčíte, navíc pokud by byly větve napadené, zabráníte tomu, aby nemoc postupovala dál.

Zazimování keříků a záhonky

Máte na zahrádce keříky – například růže nebo kterékoli jiné? V tom případě myslete na jejich pohodlí během studených měsíců. Keříky a stejně tak i záhonky můžete na zimu zakrýt chvojím, které zabrání poškození mrazem. Stejně tak není na škodu, když kolem keříků omotáte černou látku, která poslouží jako ochrana.

Úklid nábytku a náčiní

K zazimování zahrady neodmyslitelně patří i úklid zahradního nábytku a nářadí. Nábytek byste měli před uložením na suché místo očistit a zkontrolovat, jestli je po technické stránce v pořádku.

To samé platí u nářadí, které určitě neuklízejte špinavé – ať už od hlíny, od trávy apod. Nářadí můžete umístit do zahradního domečku, který se určitě vyplatí na zahrádce mít.