Jídelní stůl

Snad v každé domácnosti má své čestné místo jídelní stůl. Jeho úkolem není jen sdružovat rodinu pohromadě a vytvářet tak místo, kde se může rodina a blízcí členové scházet a trávit spolu čas. Jeho úkolem je i zútulnit daný interiér, ať už máte doma samostatnou jídelnu, nebo máte jídelní stůl v kuchyni či obývacím pokoji.

Už jen proto je potřeba vybrat ten pravý jídelní stůl. Jenže ono to není jen tak. Pokud se podíváte do nabídky, možná vám klesne brada údivem, kolik možností je vlastně k dostání. Stoly se totiž liší nejen tvarem, ale i velikostí nebo použitým materiálem. O to horší pak je vybrat zrovna pro vaši domácnost ten správný jídelní stůl, který si zamilujete.

Pár rad pro výběr jídelního stolu

Jestliže zařizujete domácnost nebo třeba jen toužíte po změně a chystáte se na výběr jídelního stolu, pak uděláte dobře, když si přečtete dnešní článek.

Ukryli jsme do něho několik užitečných rad, které můžete při svém rozhodování použití a kterých se můžete držet. Nechceme z výběru jídelního stolu dělat kovbojku, ale mít po ruce stručný a praktický návod určitě není k zahození.

Rada první: nejdříve si rozmyslete, jaký tvar chcete

Na samotném začátku všeho stojí jedno důležité rozhodnutí: tvar! Dokud si neujasníte, jaký tvar jídelního stolu vlastně hledáte, nemá smysl se pouštět do dalšího rozhodování.

Při rozhodování berte v potaz nejen to, co se vám líbí, ale ohlížejte se i na dispozice místnosti, kam jídelní stůl umístíte. Jestliže nemáte moc možností a co se centimetrů týče, nemůžete si zrovna dvakrát vyskakovat, pak by bylo nerozumné, abyste malý prostor zastavěli kulatým jídelním stolem, který je hodně náročný na prostor.

Kdo má málo místa, měl by zvolit klasiku v podobě obdélníkového stolu, případně stolu ve tvaru čtverce. Naopak kdo má prostoru na rozdávání, může si vybrat stůl kulatý, který působí na pohled robustně a noblesně.

Rada druhá: materiál je otázkou praktickou i estetickou

Jakmile budete mít jasno, jestli si domů pořídíte kulatý nebo hranatý jídelní stůl, měli byste se zamyslet nad materiálem. I v tomto případě je k dostání hned několik variant. Nejoblíbenější je samozřejmě dřevo, především pak to masivní.

Stoly z masivního dřeva působí na pohled dominantně a hlavně toho hodně vydrží. Časté jsou pak stoly z dřevotřísky, které jsou oproti masivu levnější, ale pořád poměrně odolné. Můžete si samozřejmě vybrat i jídelní stůl ze skla, které může být buď čiré, nebo častěji matné a tvrzené. Takové stoly jsou ale na dotek studené a je na nich vidět každý otisk ruky.

Rada třetí: i velikost stolu hraje roli

Co se velikost stolu týče, máme teď na mysli počet míst k sezení. V tomto případě se soustřeďte na to, kolik lidí bude u stolu pravidelně sedávat a podle toho vybírejte.

Počítejte i s návštěvami, což ale můžete vyřešit tak, že si pořídíte rozkládací jídelní stůl a ten pak v případě potřeby jen rozložíte, aby měli všichni kde sedět. S počtem míst to nepřehánějte. Jestli jste čtyřčlenná rodinka, je zbytečné, abyste si kupovali jídelní stůl pro 8 lidí.