osvětlení kuchyně

Kuchyně je bezesporu jednou z nejvyužívanějších místností. Možná dokonce můžeme tvrdit, že právě tady trávíme úplně nejvíce času. Zvláště pokud je pro vás vaření koníčkem a nikoli jen nutnou povinností, pak jste v kuchyni určitě většinu volného času.

Nejdůležitější součástí kuchyně je bezesporu kuchyňská linka, kterou si vybíráme podle našeho vkusu a dbáme i na to, aby nám vyhovovala po praktické stránce. Přesto je tu jedna věc, kterou většina z nás často vůbec nedomyslí: osvětlení!

Přitom kuchyně je místo, kde se odehrávají nejen všechna ta kulinářská kouzla, ale kde často pracujeme i s ostrými předměty. Proto je důležité, abyste na svou práci dobře viděli a neriskovali tak nepříjemný nebo hodně bolestivý úraz. Možností pro osvětlení kuchyňské linky je hned několik, přečtete-li si dnešní článek, určitě v něm najdete inspiraci.

Existuje hned několik způsobů, jak dodat kuchyňské lince světlo

Hned ze začátku si ujasněme, že nemáme na mysli centrální světlo, které se s největší pravděpodobností nachází uchycené ve stropu někde uprostřed místnosti. My se dnes zaměříme na osvětlení, které připadá pouze kuchyňské lince – konkrétně pak pracovní desce.

Na té připravujete pokrmy, krájíte, naklepáváte a provádíte spoustu jiných kuchařských činností. Teď už si pojďme říci, jak můžete kuchyňskou linku dostatečně osvětlit.

Bodová světla na zadní straně linky

Jako první možnost zmíníme použití bodových světel. Často se jim říká bodovky a mohou mít různorodou podobu i počet žárovek. Pokud byste se rozhodli pro bodová světla, měli byste hned dvě možnosti pro jejich uchycení. Buďto by se daly připevnit pomocí oboustranné lepicí pásky, na což se spolehněte spíš tehdy, pokud se bude jednat o lehký materiál, u kterého nebude hrozit, že se pod svou váhou utrhne.

Druhou možností je provrtat do zadní části kuchyňské linky dírky a umístit světlo pomocí šroubků do hmoždinek. Samozřejmě záleží na materiálu, který máte na zadní straně kuchyňské linky – tedy v prostoru mezi horními skříňkami a pracovní deskou.

Zářivky lze přilepit na zadní stranu i spodní část skříněk

Druhou variantou je použití zářivek. Je to vlastně obdobné jako v prvním případě, kdy jsme mluvili o bodových světlech. Zářivky jsou zpravidla lehké, protože jsou vyráběny z plastu, takže pro jejich uchycení postačí i lepicí páska, která lepí z obou stran.

Pro váš klid samozřejmě můžete použít i šroubky, kdy budete mít jistotu, že se světla ani nehnou. Právě proto, že jsou zářivky lehké, je můžete připevnit i na spodní stranu horních skříněk.

S oblíbeným LED osvětlením si můžete pohrát

Na závěr tu máme stále oblíbenější LED osvětlení, nejčastěji v podobě LED pásek. Ty se dají sehnat v několika různých délkách i barvách, liší se i počtem LED svítidel – záleží tedy pouze na vás, pro kterou variantu se rozhodnete.

Výhodou LED pásek je to, že se dají opravdu hravě kamkoli uchytit. Některé dokonce mají vlastní lepicí pásku, ze které stačí pouze strhnout ochranný proužek a nalepit. Nalepit je můžete na zadní stranu kuchyňské linky, stejně tak i na spodní stranu horních skříněk.