Neopadavé listnaté dřeviny vhodné pro budování plotu

Živý plot vytváří krásnou hradbu poskytující stín a soukromí. Jeho velkou výhodou je i přírodní hodnota, kdy může poskytovat cenný úkryt celé řadě živočichů. Při budování živého plotu se můžete rozhodnout pro jehličnaté či listnaté stromy. V článku najdete seznam několika listnatých neopadavých stromů vhodných k tomuto účelu.

Zimostráz

Latinsky jde o dřevinu s názvem Buxus, která při správném tvarování vytváří efektní a elegantně vypadající živý plot. Jde o stálezelenou listnatou dřevinu s drobnějšími lístky. Pěstování je nenáročné a snáší i větší sestřih, takže se hodí pro nejrůznější tvarování. Má poměrně hustý kořenový systém, což se hodí pro zpevnění půdy a zabránění erozi. Dají se sázet poměrně blízko k sobě, kdy relativně rychle vytvoří hustý plůtek.

Cena za jednu rostlinu se pohybuje kolem 80 až 100 Kč.

Zimozráz

Hlohyně

Hlohyně, latinsky Pyracantha se vyznačuje barevnými bobulkami a přítomností trnů. Díky tomu vytvoří velmi obtížně prostupný živý plot. Tyto keře mohou dorůstat výšky až 3 metry. Potěší i krásnými bílými květy, zajímavě tvarovanými listy a barevnými bobulemi, což celý živý plot příjemně oživí a doplní. Pěstování je nenáročné a roste víceméně na všech stanovištích. Pozor si dejte u příliš mladých rostlin, které by mohly v zimě zmrznout.

Cena se dle konkrétního druhu pohybuje od 50 do 80 Kč.

Hlohyně

Ptačí zob

Další hojně využívanou dřevinou pro živý plot je ptačí zob. Kromě klasické varianty se zelenými listy se nabízejí i kultivary se žlutým či panašovaným olistěním. Roste poměrně pomalu, ale může dorůst výšky až kolem 2 až 3 metrů. Dá se snadno tvarovat a díky bobulím poskytuje potravu pro nejrůznější druhy ptáků. Pro optimální tvarování se keře stříhají dvakrát ročně pro vytvoření hustého a neprostupného porostu. Nejlépe se mu daří na slunci a v polostínu. Cena za rostlinu se pohybuje od 50 do 150 Kč podle kultivaru.

Ptačí zob