materiál na nová okna

Bez ohledu na rozsáhlost plánované rekonstrukce se lidé dělí na dvě zcela odlišné skupiny. Jedna část radu ohledně výběru správného postupu, materiálu nebo dodavatele nehledá, jelikož mají jasnou představu o celé realizaci. Druhá skupina je tvořena lidmi, co jsou ochotni přistoupit na téměř jakýkoliv rozumný kompromis, který by srazil cenu směrem dolu. Zaměřme se pro tentokrát na výběr oken s ohledem na použitý materiál. Opravdu vám zajistí plnohodnotný komfort pouze dřevo, nebo si vystačíte i s levným hliníkem?

Materiál a vliv na efektivitu izolace oken

Od moderních oken se očekává, že disponují nadstandardními izolačními vlastnostmi a napomáhají tak regulovat výdaje spojené s vytápěním. Už vám někdo řekl, že výběr materiálu nehraje u izolačních vlastností oken žádnou roli? Proč tedy nesáhnout po těch nejlevnějších okenních rámech, když výsledek izolace materiál zásadně neovlivňuje?

 

Každý materiál má své pro i proti

Na trhu s moderními okny se objevuje standardní nabídka, která je rozprostřena mezi plastovými, hliníkovými a dřevěnými okny. Výběr je samozřejmě ovlivněn finančními možnostmi kupujícího a také jeho vkusem. Pokud nakupujete u prodejce, který nabízí vámi vybraný tip oken v několika materiálových variantách, ať vám tedy odhalí jejich výhody a úskalí.

 

Při nákupu oken u prodejce se zaměřením na jeden materiál se o žádných jiných nic hezkého nedozvíte. Takové informace jsou prakticky bez jakékoliv hodnoty. Prodejce upřednostňuje pouze své způsoby a používaný materiál, aniž by se snažil subjektivně zhodnotit vaší situaci.

 

Kvalitní okna odhalí jen čas

Kvalita oken se nedá zaručit na místě nákupu a vždy jde o menší risk, bez něhož však nelze uspět. Okna je třeba vystavit delšímu pobytu v nehostinném klimatu. Mráz, sníh, plískanice, střídání teplot a přímé sluneční záření se do několika let podepisuje na těch méně zdařilých modelech. Opravdu kvalitní okna dokážou těmto klimatickým jevům odolávat i desítky let bez jediného problému. Buďte tedy opatrní při výběru dodavatele a před nákupem si dejte čas a práci s důslednou prověrkou.

 

Plastová okna jsou levná

Zde se střetává kompromisní rozcestí, kde za celkem slušnou cenu získáte okna se skvělými tepelně izolačními vlastnostmi. Mimo jiné se plastová okna mohou pochlubit dostatečně dlouhou životností. Kvalitu nelze rozeznat na první pohled, dopředu si však pořizujete takřka bezúdržbovou variantu. Při kontrole kvality se zaměřte na vnitřní výztuhu z kovu a celkovou sílu plastového rámu. Podotýkáme, že jde jen o všeobecnou pomůcku, jelikož k odhalení kazu či vady je třeba nahlédnout do řezu.

 

Okna ze dřeva

Prověřená klasika z rukou přirozeného přírodního procesu. Živý materiál, který nás doprovází od prvního úderu kladivem a stal se nejvyužívanějším stavebním materiálem na celém světě. Dřevěná okna jsou vhodná jak do novostaveb, tak i rekonstrukcí. Kromě kvalitního zpracování se lze dožadovat i atypického zpracování. Při výběru hleďte na povrchovou úpravu a složitost renovace.

 

Dřevěná okna se rozhodně nehodí do míst se zvýšenou vlhkostí.

 

Znáte dřevohliníková okna?

 

Kombinace přírodního materiálu společně s hliníkovým opláštěním tvoří nadstandard a podle toho se odvíjí i náročnější cenová dostupnost. Okna na oplátku nevyžadují žádnou péči, ani povrchovou úpravu.