Plastické operace psů a koček

Lidé propadli plastikám nejen pokud jde o vylepšování svého vzhledu, ale i svých mazlíčků. I když, abychom nekřivdili všem, mnozí to pro své domácí mazlíčky dělají z humánních důvodů. Kdy se plastika psům a kočkám dělá a kolik to stojí?

Důvodů pro plastiku u zvířat se najde hodně

Dnes již u nás zakázané kupírování ocasů nebo uší některým plemenům psů byla vlastně moderní veterinární péčí první používaná plastika. Ale jak uvidíte, došli jsme dál. Věřili byste tomu, že novou módou jsou implantovaná varlata? A věřte, že za tímto podivným nápadem nestála žádná silikonuchtivá dáma. Svému psovi je nechal implantovat Craig Swinson poté, co jeho pes Percy ze zdravotních důvodů o varlata přišel – tedy musel být vykastrován. Swinson si pak pochvaloval, že se psovi očividně zvedlo sebevědomí. Otázkou je, jestli ne spíše jemu jako majiteli.

Dnes už nejde o žádný ojedinělý případ. Obdobně, jako vám dá plastický chirurg na výběr různé tvary a velikosti prsních implantátů, tak si třeba právě v USA máte možnost vybrat různé velikosti i tvary varlat pro svého psa. Řada veterinářů se staví proti těmto typům zákroků. Nebudete však mít problém sehnat jiného, který tento zákrok vašemu psovi provede.

Chovné kusy s tajnými úpravami

Máte doma psa nebo kočku s průkazem o původu a s dobrými předky? V tom případě vás vada na kráse vašeho domácího mazlíčka rozhodně nepotěší. A tak si i u nás nechávají majitelé „chovných kousků“ své zdroje chovu poopravit. Může jít o maličkosti, které na výstavách uberou body – například bradavice, které lze snadno odstranit. I o závažnější vady. Třeba vadný skus. Ten by měl být přitom důvodem pro vyřazení zvířete z dalšího chovu. Pokud ale najdete veterináře, který bude s drobnou korekcí formou plastické operace psa nebo kočky souhlasit... Co na to říct!

Když plastika pomáhá

Vzpomenuli jsme rovněž chvályhodné důvody pro plastické operace pejsků a koček. Vedle bizarností, jako je botox pro tlustého boxera, je pak plastika obličeje pro fenku Kabang, která obletěla média, doslova slzy do očí vhánějící lidský počin. Fenka zachránila před srážkou s autem dvě malé dívky. Sama se však při záchranné akci zranila. Zamotala se pod kola auta, a to jí amputovalo horní čumák. Na internetu se zvedla vlna solidarity a lidé se jejím majitelům složili na plastickou operaci, která pejskovi umožní pokračovat v plnohodnotném životě.

Za problémy řady plemen koček a především psů, mohou lidé. Křížením vznikla plemena, kterým už jejich vzhled brání žít život bez zdravotních potíží. Vypnutí očních víček nebo vyhlazení vrásek tak sice může znít jako další rozmařilost majitelů, ale není tomu tak. Pod vrásčitým tělem některých takto vyšlechtěných plemen, například šarpejů, se může vytvářet trvalý ekzém. Povislá víčka jiných plemen zabraňují pejskům normálně vidět, a dokonce poškozují rohovku. Běžné jsou zákroky u mopslíků nebo francouzských buldoků, které jim díky křížením deformovaným nozdrám a příliš krátkému patru opět umožňují pořádně dýchat.

Kolik stojí plastická operace psa?

Tady neexistuje jednoznačná odpověď. Důležité je uvědomit si, že veterináři nejsou vázáni žádnými obecně platnými zákroky. Veterinář v Praze bude několikanásobně dražší než veterinář na maloměstě nebo na vesnici. I když tomu zas může chybět pro podobné zákroky potřebné vybavení a i zkušenosti.

Pro stanovení ceny je důležité vědět, z čeho se náklady na zákrok skládají. Především je to cena za samotnou operaci, za anestezii, léčiva, případné implantáty a další materiál. Obecně platí, že úkony malých koček a malých psů jsou zhruba stejně drahé. S velikostí psa úměrně a poměrně razantně roste i cena zákroku. Takže ve veřejném ceníku jedné veterinární ordinace najdete například cenový rozptyl za zákrok, jako je posun kožního laloku nebo transplantace kůže v ceně od 5000 do 18 000 Kč. Pokud tedy chcete svému domácímu mazlíčkovi pomoci plastickou operací, budete se muset na možnosti a cenu zákroku vyptat osobně. Určitě zkuste více veterinářů a vybírejte si především podle jejich zkušeností s daným zákrokem. U pouhých zkrášlovacích procedur pro zvířata se připravte na to, že se u některých veterinářů setkáte i s odmítavou reakcí.