plíseň v domě

Původcem plísně je nadměrná vlhkost v domácnosti. Ta ostatně způsobuje i řadu dalších potíží, jako je nepříjemný vzduch nebo neúměrně dlouhá doba schnutí prádla - a především ohrožuje vaše zdraví. Poradíme vám, jak s tímto tichým škůdcem zúčtovat.

Hlavně nic nepodceňovat

Nechceme vás strašit, ale víte, že existují i druhy plísně, které mohou zabíjet? I pokud ve vašem domě zrovna taková neroste, měli byste řešit sebemenší výskyt jakékoli odrůdy. Spóry plísní, které se z plísní uvolňují, se totiž usazují v dýchacích cestách a často vedou ke vzniku astmatu a alergií. Nebezpečné jsou především pro děti, seniory a jedince se špatnou imunitou. Některé zdravotní problémy způsobené plísněmi bývají plíživé - možná jimi trpíte i vy. Patří sem dlouhodobá únava, podrážděné sliznice nebo oči, migrény, podráždění kůže, nevolnost a samozřejmě kašel.

Takhle jsme si to bydlení nepředstavovali...

Málokdo očekává, že ho po nastěhování do nového může potrápit plíseň, která se obvykle drží spíš v domech, jež mají už něco za sebou. Jenže v novostavbách bývá první rok či dva poměrně dost vlhkosti, a to kvůli dosychajícím omítkám a nátěrům. Ke vzniku plísní paradoxně často přispívají nová okna, protože dobře těsní.

Starý dům je jedna velká past

Majitelé starších obydlí mívají často problém zjistit původce přetrvávající vlhkosti, příčin totiž může být obrovské množství. Někdy do domu zatíká střechou, jindy voda vzlíná odspodu kvůli nefunkčním či chybějícím izolacím nebo vysoké hladině podzemní vody. Omítka se loupe a na stěnách se tvoří nevzhledné mapy. Potíže se stupňují v případě nekvalitního zateplení, které způsobuje kondenzaci par v domě.

Polovinou úspěchu je prevence

Abyste se nemuseli plísní složitě zbavovat, pořiďte si vlhkoměr a hlídejte si vlhkost v domácnosti. Za přijatelné rozmezí se považuje 45 - 60 %. Pravidelně prohlížejte nejrizikovější místa, jimiž jsou rohy místností, prostor okolo oken, spáry či stěny za nábytkem. Pokud vlhkost pouze mírně překročila akceptovatelné hodnoty, můžete ji snížit větráním. Nejlepší je větrat krátce a intenzivně, třeba i otevřít všechna okna současně a nechat vlhkost vyfoukat průvanem. V létě si pak klidně nechte pootevřeno celý den.

Zahajte boj!

Co dělat, jestliže jste už nějakou plíseň doma objevili? Prvním krokem obvykle bývá pořízení chemických prostředků a dezinfikování postižených míst. Důležité je, že před aplikací byste neměli plíseň mechanicky odstraňovat, pouze se tím rozšíří spóry. Dalším krokem by mělo být zbavit se původce problému, tedy vlhkosti. Pokud není zvýšená příliš, postačí vám jednoduchý pohlcovač vlhkosti, který nasává vodu z atmosféry a nechává ji odkapat do zásobníku. Radikálnějším řešením je elektrický odvlhčovač, jenž může zároveň působit jako čistička vzduchu. Ideálně by se měl dát přesouvat mezi místnostmi.

Když to sami nezvládnete

Nezřídka nadejde situace, kdy vzniku plísně jednoduše sami nezabráníte. Týká se to zejména potíží s vadnou izolací, kdy je nutné řešit problém s vlhkostí doslova od základů. V takovém případě si budete muset najmout profesionála a společně s ním najít tu nejvhodnější metodu pro váš dům. Klasicky to bývá podřezání nebo chemická injektáž, výborné výsledky ale vykazují i nové způsoby ošetření zdiva, jako je elektroosmóza.