Podzimní bylinky

Podzim je ideálním obdobím, kdy si připravit zásoby bylinek na zimní měsíce. I přesto, že se nesbírá takové množství druhu jako na jaře, existuje několik specialit, které jsou naopak dostupné pouze na podzim. Podívejte, jaké bylinky sbírat v podzimních měsících a s čím vším mohou pomoci.

Růže šípková

Na podzim dozrávají i šípky na planých růžích. Mají červenou barvu a dají se poměrně snadno sbírat, protože jde o hojně se vyskytující keře. Šípky jsou bohaté zejména na vitamín C. Připravuje se z nich šťáva, případně čaj. V obou případech jde o cenné pomocníky při boji se záněty a pro podporu imunitního systému během zimních měsíců. Po usušení se dají snadno skladovat, takže vydrží až do příchodu jarních měsíců, kdy se objevují další zdroje vitamínu C.

sipek

 

Rakytník řešetlákový

Na podzim dozrává rakytník řešetlákový. Typické světle oranžové bobulky jsou bohaté na vitamín C. Jde opravu o cenný zdroj, který se na zimu hodí uchovat díky pozitivnímu vlivu na imunitní systém. Jíst se dají čerstvé, nebo se z rakytníku připravuje šťáva či sirup.

rakytnik

Kopřiva dvoudomá

Není příliš oblíbená díky svým žahavým trichomům, které při doteku způsobí nepříjemné popáleniny. Kopřiva dvoudomá to však směle vynahrazuje obsahem účinných látek, které mají prospěšný vliv na lidský organismus. Kopřivy se dají sbírat během celého roku. Na podzim je ideální připravit si sušené zásoby na zimu. Jde o silnou bylinu používající se pro pročištění těla. Užívat by se však měla pouze dva týdny a následně dát pauzu.

kopriva dvoudoma

Libeček lékařský

Pokud pěstujete na zahradě libeček, rozhodně ho nezapomeňte na podzim sklidit. Listy a natě usušte, případně používejte tak dlouho čerstvé, dokud to je možné. Má chuť podobnou celerové nati. Obsahuje látky s blahodárnými účinky na nervovou soustavu, napomáhá čištění krve a má pozitivní účinky i při problémech s revma.

libecek