Pokládka koberce

Existuje velké množství stavebních operací a řemeslnických prací, které se dají zvládnout i svépomocí. Do této kategorie nesmíme zapomenout začlenit  pokládku koberce. Na první pohled celkem banální úloha, skrývá celou řadu úskalí.

Koberec patří k nejvyhledávanějších podlahovým krytinám a již po několik dekád nese punc nejprodávanějšího artiklu ve svém segmentu. Lidé k pokládce koberce přistupují bez jakékoliv pomoci, ovšem víme hned o několika důležitých krocích, které v průběhu operace většinou nezohledňujeme.

 

Jak tedy začít a co si připravit

Pokládku koberce nezačínejte bez předchozí pečlivé kontroly podkladu. Ten musí být rovný bez známek prasklin, trhlin nebo zbytků předešlé krytiny. Podlahu zbavte veškerých nečistot, ztvrdlého materiálu z předchozí pokládky a vše perfektně vysušte.

 

Změřte si koberec

Koberec si rozložte v místnosti na volno a ponechte mu přesahový lem směřující ke stěnám v minimálním rozměru cca 10 cm. Zkušení řemeslníci vám určitě potvrdí, že by se na koberec nemělo sahat do následujícího večera. Tímto způsobem se celkem snadno zbavíte všech nerovností a negativních záhybů. Koberec z přírodních vláken se pak ponechává ve volném stylu až 24 hodin. Aklimatizace při pokojové teplotě je rovněž důležitou součástí zdařilého výsledku.

 

První střih koberce

Přesahy u stěn zatlačte pomocí ostré hrany latě a k odřezu použijte speciální kobercový nůž. Vždy si ponechejte menší přesah, aby nedošlo ke zbytečnému omylu a na druhé straně vám neprosvítala betonová podlaha.

 

Koberec přilepte

Koberec by se měl přilepit speciálním lepidlem nebo oboustrannou lepící páskou tzv. podlepením rubové části. Lepící pásku pak vždy upřednostníme u koberce z přírodního vlákna, který má svou spodní stranu z netkané textilie. Zatímco lepidlo nanesete po celé ploše lepeného dílu, lepící pásku stačí umístit pouze na kraje. Výjimku tvoří větší díly, kde je třeba podlepit i středovou plochu po trajektorii obou úhlopříček. Následně stačí koberec dostatečně přitlačit k podlaze a zatížit libovolným předmětem.

 

Celoplošné lepení koberců

Pokud lepíte koberec z přírodního vlákna, musíte jej zafixovat celoplošně. Lepidlo v optimálním množství naneste na podlahu a ozubenou stěrkou rovnoměrně rozetřete. Do připraveného lůžka vmáčkněte připravený díl koberce a nezapomeňte lepidlem navlhčit i řezané hrany. Koberec se snažte vyrovnávat směrem ven, k čemuž se osvědčil klasický malířský váleček. Místnost by měla být dostatečně odvětrávaná.

 

Jak na vnitřní a vnější rohy

Ihned po přilepení odřízněte přesahující okraje diagonálním řezem. Buďte opatrní a hlavně neprořezávejte koberec až k podlaze. Předcházejte zbytečným chybám a pravidelně obměňujte břit nože.

Přesahující koberec u vnitřních rohů zatlačte směrem dolů a přečnívající části odřízněte.

U vnějších rohů postupujeme prakticky podobně. Koberec opatrně nařízněte a přesahy následně odstraňte stejným způsobem, jako tomu bylo u vnitřních rohů.

 

Napojení koberců

Situacím, kde je nutné napojit další pás koberce se mnohdy nevyhnete, otázkou však zůstává, zda si dokážete poradit a zachovat tak své krytině dokonalou vzhledovou celistvost. Oběma pásům ponechte přesah okolo 3 až 5 centimetrů a oba dva díly prořízněte ostrým nožem současně. Touto jednoduchou technikou získáte plynulé napojení.

 

Koberec a zakončení pod prahem

Dveřní rámy a prahy představují nejobtížnější část celé pokládky. Je nutné se obalit trpělivostí a přesnou rukou. Koberec zatlačte tupou stranou nože k rohům a následně odřízněte. Opět ponechte vůli okolo 0,5 cm. Nepatrný přesah poslouží k falešnému podsunutí pod práh, čímž vytvoříte skvělý vzhled celistvé pokládky.