sádrokarton

Před každou rekonstrukcí je třeba počítat s rozdílnou charakteristikou jednotlivých místností a správně volit mezi dostupnými materiály. U sádrokartonových desek to platí dvojnásob. Na trhu se nachází hned několik variant, přičemž každá z nich má své specifika. Pro lepší orientaci se od sebe odlišují různou barvou od klasické bílé, modré, červené až po zelenou. Poslední zmíněná barva poukazuje na zvýšenou odolnost proti vlhku.

Základní rozdělení sádrokartonových desek

 

Pojďme si společně poodhalit, co se pod každou z barev sádrokartonu doopravdy skrývá a v čem spočívají výhody sádrokartonu?

 

  • Bílý sádrokarton - ve své podstatě jde o zcela běžný typ desky bez přidané hodnoty, který je vhodný do prostor bez vlhkosti na výstavbu příček, stěn a podhledů ve všech místnostech kromě kuchyně, koupelny nebo garáže.

 

  • Zelený sádrokarton - desky jsou impregnované vůči vlhkosti, proto se využívají ve všech místnostech, kde se dá očekávat zvýšená vlhkost. Nezapomeňte počítat s vyšší hmotností desek a rekonstrukci správně naplánovat.

 

  • Červený sádrokarton - tento typ desek se vyznačuje především svou schopností odolávat požáru. Pro své přednosti se používá k obalování trámů a nosných konstrukcí. Opět je třeba počítat s vyšší hmotností. Je vhodný pro všechny rekonstrukční řešení nebo výstavby, kde je třeba zajistit protipožární odolnost.

 

  • Modrý sádrokarton - poslední typ desek se odlišuje modrým zbarvením a umí odizolovat zvuk. Akustické desky dokážou zabránit průniku hluku do výše 78 dB. Používají se ve vícepodlažních domech k výstavbě příček, které oddělují například dětské pokoje.

 

Speciální sádrokarton do extrémního vlhka

 

Ve výše uvedeném shrnutí je do vlhkých místností určený  impregnovaný sádrokarton. Výrobci rozhodně nezahálí a uvádějí na trh skvělou novinku. Vedle základního zeleného sádrokartonu se objevuje modrý. Ten si na rozdíl od svého předchůdce dokáže poradit i v sauně nebo bazénu.

 

Zvýšené nároky na odolnost proti vlhku přicházejí společně s novými technologiemi. Modrý typ desek snese i nepřetržitou zátěž , zatímco zelený typ desek se hodí pouze do místností s občasně navýšenou vlhkostí ve vzduchu.