skleník

Obchody jsou doslova napěchované zeleninou, ale ruku na srdce - komu nechutná ta domácí více? Nadnárodní pěstitelské koncerny sice umí uspokojit na statisíce konzumentů, ale již nedokážou v této šíři zajistit kvalitu a chutnost svých produktů. Domácí zahrádka je tak poslední šancí, jak si připomenout, co pozvolna na svém talíři ztrácíme.

Skleník je pak skvělou pomůckou k časné výsadbě a sklizni s příchodem jara. Kdo nechce utrácet peníze za již hotový, může si ho postavit svépomocí za mnohem přijatelnější peníze.

Jaký typ skleníku vybrat?

Pro stavbu skleníku zvolte hliník. Poskytne dostatečnou nosnost a je po finanční stránce přijatelnější, než pozinkovaný plech, který je nutné po sestavení natřít a ošetřit tak střihy před nežádoucí korozí.

Polykarbonát nebo sklo?

Sklo je tradičním výplňovým materiálem. Optimální tloušťka skleníkového skla začíná od 4 mm. Slabší pak musíte v nejteplejších dnech zakrývat před přímým sluncem, aby nedošlo k jeho prasknutí. Klasická skla vám pak dokážou poskytnout takřka neomezenou životnost.

Polykarbonát patří k současným trendům. Vyžaduje minimální údržbu a navíc má celkem dlouhou životnost. Lehké dílce jsou navíc mimořádně odolné a dobře se s nimi manipuluje. Navíc se dá ohýbat do nejrůznějších tvarů. Jedinou nevýhodou je reakce na teplo a chlad. Materiál reaguje na změnu teplot, proto vyžaduje speciální konstrukci navrženou přímo pro použití polykarbonátové výplně.

Kam skleník umístit?

Montáž skleníku by neměla zabrat více jak jeden víkend. Zde záleží na zvoleném typu a velikosti. Ještě předtím, než se pustíte do výstavby, najděte si pro něj optimální místo. Skleník postavte do zóny chráněné před silným větrem, kam nedopadá stín budovy nebo vzrostlého stromu. Poloha otevřená jižním směrem je pak úplně ideální. Kromě toho nezapomeňte zvážit dostupnost zdroje vody, elektřiny a možnost dětských hrátek. Frekventované místo nebo prostor v blízkosti dětského hřiště není příliš šťastný.

Před vlastní montáží 

Nezáleží na tom, zda se rozhodnete pro nákup skládačky nebo se pokusíte skleník zhotovit z nakoupeného materiálu. První kroky budou směřovat k výkopu základů. Světlou výjimku pak tvoří lehké polykarbonátové skleníky, které většinou základy nevyžadují. Základy pro ostatní typy skleníků musí dosahovat nezámrzné hloubky, která začíná 80 centimetrů pod úrovní terénu.

V případě, že tuto hloubku podceníte, riskujete v zimních měsících popraskání skel a zkroucení dveří. Zděné nebo betonové základy zhotovíme do pravého úhlu a následně na ně uložíme patky, do nichž zapustíme nosnou konstrukci skleníku. 

Rada pro samostatné stavitele

Na samotném konci vám ještě poskytneme užitečnou radu. Ze všeho nejdříve si postavte čelní stranu, kterou podepřete z vnější strany, aby se nesklopila a k ní následně dostavíte pravou a levou svislou část. Na úplný závěr pak přistupte k výstavbě zadního dílu.