Solární panely na střechu rodinného domu? Jasná volba

Mnoho lidí šetří, kde se dá. Díky solárním panelům můžeme hodně ušetřit třeba na energiích. Chce to sice jistou vstupní investici, ale i s ní může být úspora nezanedbatelná. Fotovoltaické panely mám na střeše rodinného domu už rok. Na jejich instalaci jsem využila dotace v rámci projektu Nová zelená úsporám. I když si energii „nevyrábím“ tzv. do zásoby, nýbrž mi slouží k okamžité spotřebě – konkrétně k ohřevu vody v bojleru, úspora, kterou jsem za uplynulý rok zaznamenala, byla značná. A věřím, že tomu tak bude i letos. Sluníčko svítí o 106 a panely už několik dní za sebou pracují na sto procent.

Uvažujte o FVE?

Energetická soběstačnost a s ní spojené úspory za energie, ale i ekologické hledisko. Důvodů, proč můžete uvažovat o pořízení vlastní FVE (fotovoltaické elektrárny), může být více. Pojďme si je probrat popořadě.

Ekonomická úspora

Byly to právě nízké účty za energie, které mě po ročním vyúčtování potěšily ze všeho nejvíce. Nevyhnete se ale matematice. Solární panely samozřejmě nejsou zadarmo. A snad žádná úspora se neobejde bez vstupní investice. Ta do fotovoltaiky, obzvláště pokud využijete zmíněných dotací, ovšem není zas tak závratná.

Pořizujte si jen kvalitní panely

Dovolím si uvést konkrétně můj modelový příklad. Elektrárna o výkonu 3 kw mě vyšla na 160 tisíc korun, ze kterých dotace činila 60 tisíc. Já jsem byla nucena přijít s částkou 100 tisíc korun. Návratnost je vypočítána do šesti až sedmi let, životnost panelů se udává až 30 let – při pořízení kvalitních panelů, což je pro jejich životnost klíčové. Na trhu jsou i levné panely z Číny, o kterých ale ani neuvažujte. Já osobně tuto investici ale mohu jen doporučit.

Využijte dotace

Další dobrou zprávou je, že fotovoltaické elektrárny nemusíte používat jen k výrobě elektrické energie, ale k již zmíněnému ohřevu vody či k vytápění. Obecně platí, že čím více panelů si pořídíte, tím vyšší kapacitu bude vaše elektrárna mít, a tím více energie vám vyrobí. Problémem nebývá ani samotná instalace panelů, horší to bývá se sháněním potřebné dokumentace – obzvláště pokud se rozhodnete využít zmíněných dotací. Ve výsledku ale to papírování stojí za to.

Ne každá střecha je vhodná

Ovšem pozor! Ne na všechny střechy je možné panely instalovat a právě jejich správným umístěním a směrováním je mimo jiné podmíněno udělení dotace. Nejideálnější místo pro soláry jsou obecně střechy se sklonem 35 ° směřující na jih. Pokud vaše střecha směruje třeba na sever, už na dotaci nemusíte dosáhnout.

Pozor na budovy bez čísla popisného

Problém můžete mít, když budete chtít panely instalovat na budovu bez čísla popisného. Já původně zamýšlela panely si zaplnit střechu garáže, jež se sice nachází na mém pozemku, ale není přímo součástí mého domu, a nedisponuje tak číslem popisným. Nakonec jsem si musela vystačit se střechou rodinného domu. Konkrétní detaily v každém případě doporučuji probrat s odborníky. Dispozice každého domu jsou totiž jiné a rozhodně stojí za to zjistit, jaké máte možnosti. A těch využít.