Velký přehled únorových povinností na vaší zahradě

Při pohledu z okna si jen těžko vzpomenete na povinnosti, které je nutné udělat právě v tomto měsíci na své zahrádce. Sněhová nadílka a mrazivá rána sice potvrzují nadvládu zimní sezóny, ovšem příroda nepočká a co nestihnete udělat se vám v následujících měsících a při sklizni připomene.

Tento článek je proto zaměřený na nejdůležitější operace v souvislosti s probíhajícím únorem. Nejdříve se tedy podívejme na nejčastěji se objevující zástupce z oblasti okrasné zahrady a ve zkratce si připomeňme jejich potřeby.

 

  • Trávník - chlouba každého pozemku a vizitka schopností daného majitele. Pokuste se na zamrzlý trávník nevstupovat a nechte jej v nerušeném zimním spánku odpočívat až do příchodu teplejších měsíců. Sám se vám narovná a vypne do požadovaného stavu.

 

  • Begónie - Oblíbené a zároveň nádherně kvetoucí rostliny si žádají výsadbu. Hlízy vložte nejlépe do rašelinového základu a poskytněte jim dostatek slunečního svitu.

 

  • Dřeviny - zaměřte se na veškeré sloupovitě a rozložitě rostoucí dřeviny a pomozte jim od sněhu, který je pro ně těžký a mohl by je velmi snadno poškodit.

 

  • Trvalkové záhony - pokud disponujete trvalkovým záhonem, raději překontrolujte neporušenost jednotlivých krytů a v pozdější únorové fázi pak do okolí trsů přisypejte kompost.

 

  • Skalničky - pro všechny milovníky skalniček oznamujeme, že nastala ideální chvíle k jejich vysetí do misek. Jen včasná výsadba vám zajistí mladé rostliny v perfektní kondici.

 

Ořez okrasných trav

 

Kromě ostřic se ořezávání okrasných trav týká všech známých a u nás používaných trav. N Nakonci února až se začátkem března přistupujeme k pročištění plochy s tím, že se zaměřujeme na suché trsy. Při odplevelení travin si dávejte pozor a soustřeďte se, aby nedošlo k poškození na první pohled nenápadných rašících výhonků. Připravte si rovnou i nůžky a proveďte řez na všech keřích kvetoucích v létě. Do této skupiny pak řadíme zejména komuli, tavolník, třezalku, ořechokřídlec, levanduli nebo nátržník a mnohé další.

 

Živý plot volá po revitalizaci

 

Na samotném závěru měsíce odstraňte úseky vykazující jakékoliv poškození, nejčastěji to bude přestárlost.Nebojte se při práci ohnout a nahlédnout do míst pod živým plotem, odkud posbírejte veškeré napadané listí a polámané větvičky. Úklid v těchto prostorách nepodceňujte a nevytvářejte tak ideální podmínky k rozmnožení se škůdců. Zkušení zahrádkáři moc dobře vědí, že hůře dostupná místa v okolí živého plotu jsou zárodkem všech chorob a neduhů. Živý plot se proto nepřihnojuje.

 

Povinnosti na užitkové zahradě

 

Únor je mimo jiné ideálním obdobím pro dokončení zimního řezu jabloní a hrušní. Aktivitu odložte pouze za předpokladu nižších teplot bod bodem mrazu. Za těchto klimatických podmínek dost často dochází při střihu k mírným deformacím na kůře a ta se pak nedokáže ubránit před nepříjemnou houbovitou infekcí.

 

Pozornost věnujeme i dlouhodobě zanedbávaným korunám jádrovin. Nejlepší technikou se stává hlubší udržovací řez, který jádroviny skvěle omladí. Po tomto zákroku je však nutné opětovně vypěstovat ideální tvar koruny.

 

Při toulkami užitkovou zahradou zkontrolujte stav skladovaného ovoce a dozrávající si berte k přímé konzumaci domů. Plesnivé pravidelně vyhazujte a vybudované skladovací prostory vyvětrejte ve chvíli, kdy se teplota dostane nad bod mrazu.

 

Kompost, angrešt a zelenina na záhoně

 

Nyní přistupte ke svému kompostu a začněte jej pozvolna rozvážet pod všechny své keře a stromy. Pokud není půda zmrzlá, určitě jej zapracujte, ale dávejte si při tom pozor, ať zbytečně nepoškodíte kořenový systém daných dřevin.

 

Keře angreštu a příbuzné josty prostřihněte a zajistěte jim pro následující měsíce dostatečnou vitalitu a bohatou sklizeň. K odstranění jsou připravené pouze pěti a víceleté větvičky. Pozornosti nesmí uniknout ani větvičky slabší, či poškozené nebo přímo napadené chorobou známou jako padlé.

 

Veškerá zelenina, která pod širým nebem vyhlíží přijatelnější klimatické podmínky by se měla ochránit před holomrazem. K tomu vám postačí obyčejná přikrývka nebo zcela standardní a dostupné chvojí či netkaná textilie.

 

Připravte na své zahrádce půdu

 

Lehká písčitá půda je ideálním typem zeminy k zahájení příprav. Rozdrťme na ní veškeré vzniklé hroudy a povrch pečlivě srovnejte. Kdo nestihl záhon zrýt a připravit na podzim, má druhou šanci, tak jí pro tentokrát nepromarněte. Půda ocení i příměs kvalitního kompostu, kromě toho se lze rozhodnout i pro dusíkaté vápno, které se dokáže postarat o klíčící se semena, plevel i ten teprve se kořenící.