Význam včel

Velký přínos včel nejen pro člověka, ale pro celý ekosystém spočívá v opylování a produkci medu a včelího vosku, tedy propolisu, mateří kašičky. Včelařství má dlouhodobou tradici nejen v České republice, ale již tradičně patří do celoevropského zemědělství a včelařské produkty nacházíme jak v potravinářství, zdravotnictví tak v kosmetice a á značný ekonomický význam okolo 131 mld. eur.

Na včelách je závislá až ¾ nejdůležitějších rostlin, tedy asi 35% potravin. Vymizení včelstev by znamenalo katastrofu nejen pro člověka v podobě nedostatku potravin, ale významně by byla oslabena i ekonomika. Evropští včelaři dlouhodobě upozorňují na zhoršující se kvalitu včelstev, což lze prokázat klesající produkcí medu. Zákonitě se tak dováží levnější, méně kvalitní med z Číny.

Tam sice vzrostla produkce o 88%, ale množství úlů se zvýšil pouze o 21%.  Pětina laboratorních analýz vzorků odhalí med, který nesplňuje požadované evropské standardy. Dalším nešvarem je smíchání medu v rámci zemí EU. Jedná se o padělání a dochází tak ke klamání spotřebitele, zhoršení kvality medu a ohrožení zdraví. A co na to poctivý včelař? Státní potravinářská kontrola opakovaně nachází v medu řadu kontaminujících látek. Antibiotika, chloramfenikol, pesticidy, herbicidy, nitrofurany a co víc, geneticky zmutovaný pyl jiných rostlin. Na úbytku včelstev se také podepisují klimatické změny.  

Mezi včelami a rostlinami se vyvinula dokonalá symbióza, což trvalo desítky milionů let. Nám se úspěšně daří ji ničit během několika roků. Vyhynutím včel by planeta přišla o 80% kvetoucích rostlin.

Včely mají schopnost opilovat rostliny až na kilometry daleko, čímž se dá poznat používání pesticidů i na velmi dlouhé vzdálenosti.

Význam včel je tedy zásadní a dělejme vše proto, aby jich bylo co nejvíce, děkujeme.