čištění okapů

S příchodem zimy přichází ruku v ruce i celá řada povinností a starostí okolo domu a zahrady. Jestliže máte rodinný domeček, pak určitě víte, o jakých činnostech mluvíme. Jestli byste ještě před zimou na něco neměli zapomenout, pak je to čištění okapů.

Ptáte se, proč je potřeba myslet na vyčištění okapů a věnovat této nepříliš oblíbené činnosti čas? Je to kvůli tomu, že v zimě zpravidla příroda zavelí a naše okolí zasype sněhová pokrývka. Když se trochu oteplí, sníh na střeše povolí a začne tát. Voda pak musí někudy odtékat – logicky okapem.

Pokud by ale okap nebyl vyčištěný a naopak by v něm byl nepořádek v podobě větviček, mechu, napadaného nepořádku nebo mrtvých drobných živočichů, našla by si voda jinou cestičku. Mohla by se pak vsakovat do domu, což by mohlo napáchat poměrně velké škody.

Co budete potřebovat?

Mezi logické pomůcky určitě patří žebřík. Většina lidí totiž okapy čistí tak, že jednoduše vylezou po žebříku nahoru a poté pomocí smetáčku, který tak rovněž zařazujeme na seznam potřebných pomůcek, vymetou z okapu nepořádek. Vylézt na žebřík a z něho pak okapy vyčistit představuje nejjednodušší řešení.

Určitě si dovolíme apelovat na to, abyste ještě před tím, než polezete na střechu, důkladně zkontrolovali, jestli je žebřík v pořádku. Pak je určitě nutné žebřík dobře zajistit, aby se s vámi nikam neposunul – ideálně, pokud vás bude ze země někdo jistit.

Jde to i bez žebříku?

Možná patříte k lidem, kteří mají strach z výšek. Rozhodně se není za co stydět, vždyť tento strach patří mezi nejrozšířenější. V takovém případě pro vás čistění okapů ze žebříku asi nepřipadá v úvahu, takže je logické, že budete hledat jiné řešení.

Naštěstí existuje, takže se nemusíte smiřovat s tím, že na ten žebřík, ze kterého máte hrůzu, přeci jen budete muset šplhat. Stačí si pořídit teleskopickou tyč a na tu pod správným úhlem připevnit smetáček.

Můžete si koupit již speciální pomocníky, kteří jsou k dostání v kaženém obchodě s kutilskými potřebami. S pomocí teleskopické tyče pak okapy jednoduše vyčistíte ze země, kde si přeci jen budete jistější.

Když to chcete mít bez práce

Třetí možností je firma, kterou si na čištění okapů můžete pozvat. V dnešní době to není nic zvláštního ani výjimečného. Na pomoc firmy, která má tuto činnost ve své nabídce, se spoléhají především lidé, kteří jsou pracovně hodně vytížení a nemají dostatek času na práci okolo domu.

Nebo si je volají na chaty a chalupy, kam třeba jezdí jen jednou za čas a vědí, že se tam před zimou už nedostanou. Nechtějí ale nic ponechat náhodě a okapy si raději nechají vyčistit, aby je po skončení zimy nečekalo nepříjemné překvapení.

Jestliže si na čištění okapů najmete firmu, budete to mít bez práce. Nutno ale dodat, že za tyhle služby budete muset zaplatit.